Zioła na zapalenie żołądka

Ból żołądka

Ból żołądka jednym z częściej zgłaszanych lekarzom dolegliwości. Zawsze wymaga dokładnego zbadania i diagnostyki w celu odnalezienia przyczyny oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Ważne, aby każdy miał prawidłowe trawienie, od tego zależy nasze codzienne funkcjonowanie i dobre samopoczucie oraz spokojny brzuch.

Zapalenie błony śluzowej żołądka – objawy

Najczęstszym objawem zapalenia błony układu pokarmowego jest rozstrój brzucha lub ból w nadbrzuszu, często opisywany jako nieprzyjemne uczucie pieczenia.

Oprócz bólu inne potencjalne objawy zapalenia błony śluzowej żołądka obejmują:

  • częste odbijanie,
  • wzdęcia brzucha, dyskomfort
  • utrata apetytu,
  • nudności lub wymioty,
  • uczucie sytości po zjedzeniu tylko małego posiłku.

Ważne! Jeśli odczuwasz jakiekolwiek oznaki lub objawy krwawienia w żołądku, ważne jest, aby natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską. Silny lub nasilający się ból brzucha to kolejna wskazówka do natychmiastowego zwrócenia uwagi na swój stan zdrowia.

Dlaczego warto pić zioła?

Zwyczaj ich działanie pomagają usunąć z organizmu toksyny, są bogate w antyoksydanty i zmniejszają ryzyko zachorowań na choroby układu pokarmowego. Zioła poprawią nam cerę, włosy, a także układ nerwowy. Oczyszczają organizm.

Zioła mogą wspierać również pracę żołądka i redukować dotkliwe symptomy jego.

Zioła na żołądek pić dwa razy dziennie, rano i wieczorem, na pół godziny przed posiłkiem, zawsze świeżo przyrządzony napar i zawsze jeszcze ciepły.

Jakie zioła pomogą ci na bolący żołądek i przyniosą ulgę?

Mięta

Jednym z pierwszych ziół na żołądek (najstarszych sposobów leczenia chorób układu pokarmowego) przychodzącym ludziom do głowy, gdy myślą o złagodzeniu dolegliwości żołądkowych i bolący żołądek jest mięta. Zmniejsza dolegliwości ze strony układu pokarmowego i łagodzi skurcze jelit.

Właściwości lecznicze mają jej liście zawierające olejek eteryczny (z mentolem i jego estrami), garbniki, flawonoidy, gorycze, fenolokwasy, sole mineralne, a także w mniejszych ilościach kwas askorbinowy, karoten, rutynę oraz betainę.

Napar z liści mięty przyspiesza perystaltykę jelit, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci w wątrobie oraz działa wiatropędnie, zmniejszając wzdęcia. Nie sprawdzi się natomiast przy dolegliwościach skurczowych (zwiększy je) oraz przy refluksie, gdyż spowoduje wzrost zakwaszenia brzucha

Rumianek

Rumianek to kolejne zioło, które jest często stosowane podczas problemów z żołądkiem. Do naparów używa się całych suszonych koszyczków kwiatowych.

Za jego właściwości odpowiedzialne są między innymi takie składniki: flawonoidy, olejek eteryczny, kumaryny czy kwasy fenolowe. Napar z tego zioła działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i uspokajająco. Sprawdza się przy wzdęciach, biegunkach, zaparciach, niestrawności, pomocniczo przy wrzodach. Łagodzi także skurcze żołądka, jelit oraz kolki.

Zioła rumianka przyspiesza trawienie, działa przeciwzapalnie na błony śluzowe, zapobiega nadkwaśności oraz poprawia przepływ żółci.

Dziurawiec

Dziurawiec to jedno z najpopularniejszych ziół. Surowiec leczniczy stanowią suszone naziemne części rośliny. Substancje zawarte w dziurawcu to m.in.: olejek lotny, flawonoidy oraz garbniki.

Napary z dziurawca działają przeciwskurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, poprawiają trawienie. Zalecane są na takie schorzenia, jak na przykład nieżyt, stany zapalne, niedokwaśność, niestrawność, nerwica żołądka, zapalenie pokarmowego przewodu czy żółciowego, a także stany depresyjne oraz nerwy.

Dziurawiec jest też często wykorzystywany, gdy brakuje nam apetytu, przechodzimy biegunki i bóle brzucha lub męczą nas wzdęcia. Warto jednak pamiętać, że wszelkiego rodzaju suplementy z dziurawca zawierają hiperycynę. Przy jej długotrwałym stosowaniu należy uważać na promienie słoneczne.

Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity też należy do ziół, które działają przeciwskurczowo na mięśnie gładkie jelit. Polecany jest w stanach zapalnych przewodu pokarmowego oraz w zaburzeniach trawienia, niestrawność.

Napar z krwawnika poprawia przemianę materii, pobudza czynność układu, a także pomaga przy wzdęciach i nudnościach.

Substancje zawarte w ziele krwawnika chronią przed różnego rodzaju stanami skurczowymi występującymi w obrębie przewodu pokarmowego.

Lukrecja

Glicyryzyna obecna w lukrecji rozkurcza mięśnie gładkie oskrzeli i jelit. Ziele ma działanie przeciwzapalnie na błonę śluzową układu oddechowego, a także żołądka i jelit przyspieszając proces gojenia owrzodzeń, dlatego poleca się lukrecję w nieżycie oraz owrzodzeniach żołądka i dwunastnicy, a także po zabiegach chirurgicznych przewodu pokarmowego. Może być pomocna w przypadku nadwrażliwości jelita grubego. Korzeń lukrecji działa przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i antyoksydacyjnie.

Kminek

Tempo przemiany materii poprawia także kminek, który z tego względu warto dodawać do ciężkostrawnych potraw.

Nagietek wspiera funkcjonowanie pokarmowego układu i wątroby, pomaga w produkcji żółci. Na korzystne funkcjonowanie wątroby wpływa też mniszek lekarski lub melisa, która działa przeciwskurczowo.

Zapalenie błony śluzowej żołądka – jakie mogą być przyczyny

Wrzody żołądka

W przypadku występowania wrzodów żołądka można stosować nasiona lnu (siemię lniane), liście babki lancetowatej, nasiona gorczycy białej oraz korzeń prawoślazu. Zawierają one śluzy, które powlekają przewód pokarmowy, przynosząc ulgę w razie bólu żołądka.

Zioła na żołądek:

  • Nasiona lnu posiadają wiele dobroczynnych właściwości, które przy regularnym stosowaniu korzystnie wpływają na układ trawienia. Zaparzone i zmiksowane siemię lniane ma kleistą konsystencję, która po spożyciu pozostaje w żołądku, osłaniając go, a przy okazji oczyszcza też jelita. Dodatkowo wzmacnia układ trawienny.

    2 łyżki stołowe nasion lnu należy zalać szklanką wody, zagotować i gotować kilka minut, następnie płyn przecedzić przez sitko, aby pozbyć się nasionek, pić małymi porcjami przez cały dzień.

  • Nasiona gorczycy białej mają wiele dobroczynnych właściwości. Zawierają śluz, który chroni błonę śluzową przed podrażnieniami.

    Łyżkę stołową nasion zmielić z młynku do kawy, zalać szklanką ciepłej wody, zostawić na noc, rano podgrzać, przecedzić przez sitko i pić porcje po pół szklanki przed śniadaniem i przed kolację.

  • Herbatka z liści babki pobudza wydzielanie soków żołądkowych i jednocześnie chroni śluzówkę przed ich szkodliwym działaniem, dlatego jest polecana w przypadku nieżytu oraz zapalenia żołądka i jelit. Babka leczy także stany zapalne i wrzody żołądka oraz dwunastnicy, a odpowiednio przyrządzona pomoże w leczeniu zaparć. W przypadku zatruć i dolegliwości żołądkowych też przyniesie ulgę. Domowy sok z babki można stosować przy leczeniu raka żołądka, ponieważ pobudza działanie przeciwciał.

    Łyżkę stołową liści zalać 350 ml wody, zagotować i gotować na małym ogniu kilka minut, przecedzić przez sitko, ostudzić i pić 3-4 razy dziennie po 125 ml.

  • Prawoślaz lekarski (korzeń) wykazuje funkcjonowanie przeciwzapalne, powlekające i zmiękczające. Stosuje się go przede wszystkim w leczeniu problemów układu pokarmowego oraz oddechowego, jak i na problemy skórne.

    2 łyżki stołowe zalać wieczorem 500 ml zimnej wody, rano przecedzić przez sitko, podgrzać i pić po pół szklanki 3-4 razy dziennie.

Łagodząco na ból żołądka spowodowany wrzodami działa również olej z rokitnika.

Zioła na ból żołądka spowodowany nadkwasotą

Tak jak w przypadku choroby wrzodowej, w łagodzeniu dolegliwości sprawdzą się surowce zielarskie bogate z śluzy.

Pomogą wtedy zioła na żołądek: nasiona lnu (siemię lniane), liście babki lancetowatej, nasiona gorczycy białej oraz korzeń prawoślazu. Oczyszcza też organizm z toksyn.

Na ból żołądka spowodowany ostrym nieżytem żołądka wspomogą zioła

Można zastosować zioła na żołądek:

  • Kwiat rumianku – łyżeczkę rumianku należy zalać szklanką wrzątku, przykryć, odstawić na 20 minut, przecedzić i pić po pół szklanki 3-5 razy dziennie,
  • Liście babki lancetowatej – łyżkę stołową liści zalać 350 ml wody, zagotować i gotować na małym ogniu kilka minut, przecedzić przez sitko, ostudzić i pić 3-4 razy dziennie po 125 ml,
  • Kwiat nagietka – łyżkę stołową zalać szklanką wrzącej wody, odstawić na 30 min do zaparzenia, przecedzić i pić po pół szklanki 3-4 razy dziennie.

Zioła na ból żołądka spowodowany nerwicą żołądka

  • Kawę z nasion konopi
  • Kawę z topinamburu
  • Rooibos, czyli napar z liści czerwonokrzewu

Czynienie uspakajające, rozkurczające oraz pobudzające trawienie wykazują także napary z liści melisy, kwiatu rumianku, kopru włoskiego oraz liści mięty.

W powyższych przypadkach warto poznać ogólnodostępne dobrodziejstwa natury i skorzystać z ziół, które poradzą sobie z bólem żołądka.

Czy można łączyć zioła na żołądek?

Przyjmowanie zioła, identycznie jak lekarstwa, należy stosować według wskazań lekarza bądź zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu. Najlepiej skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą!

Choć wydaje się, że są niegroźne, przyjmowane niezgodnie z przeznaczeniem mogą zamiast działania terapeutycznego sprawić, że choroba się zaostrzy lub terapia nie przyniesie żadnego efektu.

Mniejsza bądź większa skuteczność mieszanek ziołowych w porównaniu z naparami z pojedynczych ziół zależy od schorzenia i konkretnej sytuacji.

Przy sporadycznym pobolewaniu żołądka spowodowanym jednorazowym przejedzeniem, sprawdzi się napar z mięty czy rumianku.

Jednak przy długotrwałej niestrawności lepiej sięgnąć po mieszanki kilku ziół, które przez swoje uzupełniające się działanie będą bardziej efektywne. Można je znaleźć w aptekach lub sklepach zielarskich wraz z dokładną instrukcją stosowania.

Blog ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej! Ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem będzie na własną rękę. Pamiętaj, zdrowie jest najważniejsze!

Scroll to Top