Czym jest biotyna?
Biotyna to związek nazywany przez niektórych jako witamina B7 lub witamina H, należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie i uczestniczy w wielu reakcjach enzymatycznych przebiegających w komórkach organizmu człowieka. Biotyna to heterocykliczny związek zaliczany do witamin z grupy B.
Spośród wielu izomerów biotyny, D-biotyna jest jedyną formą dopuszczoną do stosowania jako suplementy diety, a także jedyną formą, która wykazuje aktywność biologiczną i odgrywa istotną rolę w ludzkim metabolizmie.
W mleku i warzywach biotyna występuje głównie w formie niezwiązanej, natomiast w mięsie, zbożach, jajach i drożdżach w formie związanej. Z tego względu warto zwrócić uwagę na formę tego związku, ponieważ postać niezwiązana biotyny uważana jest jako najlepiej przyswajalna.
Witamina ta uczestniczy w wielu reakcjach przebiegających w organizmie człowieka. Ma szerokim spektrum działania. Stanowi składnik wielu enzymów biorących udział w procesach metabolicznych. Biotyna jest również niezbędna do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu. Zapewnia też odpowiedni stan skóry oraz dba o zdrowie naszych włosów.
W czym biotyna występuje naturalnie?
Dzienne zapotrzebowanie na biotynę u osoby dorosłej wynosi 30 μg/dzień.
Najlepszym źródłem jest wątroba wołowa, drożdże, niektóre sery oraz część warzyw. Jest ona również w nerkach, drobiu, wołowinie i wieprzowinie. A dodatkowo znajduje się ona również w nasionach soi i orzechach. Jednak nie tylko tam znajdziemy biotynę. Jest ona również w jajkach, serach, mleku, ciemnym ryżu i szpinaku.
Jednak należy pamiętać, że ogólna zawartość jej w pożywieniu jest niewielka. W żywności, jak i w tkankach ludzkich biotyna może występować w formie wolnej lub związanej z białkiem.
Biotyna – sposób na piękne włosy!
Biotyna działa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych oraz przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego.
Największą popularność przyniosło jej działanie na włosy, skórę i paznokcie. Udowodniono, że biotyna pomaga zachować zdrową skórę i włosy, pomaga utrzymać prawidłowy stan błon śluzowych, a także pomaga utrzymać prawidłowy metabolizm makroskładników odżywczych.
Zapotrzebowanie organizmu na biotynę zależy od wielu czynników, takich jak: wiek, płeć, stosowana dieta czy też ogólny stany fizjologiczny.
Czy mam niedobór biotyny?
Nasz organizm, a dokładnie flora bakteryjna w jelitach potrafi ją samodzielnie wytworzyć. Dlatego też jej niedobór obserwowany jest dość rzadko.
Jednak niedobór biotyny najczęściej pojawia się z powodu stosowania antybiotyków o szerokim spektrum działania. Może również dojść do zmniejszenia się ilości jej we krwi, jeśli chory jest karmiony sztucznie, lub dieta jest uboga w składniki odżywcze. Ten problem pojawić się może również u osób, które mają uszkodzoną śluzówkę jelita. Przez to uniemożliwiona zostaje naturalna produkcja tej ważnej witaminy. Przy niedoborze biotyny pojawić się mogą takie nieprawidłowości i objawy, jak:
-
senność, depresja, stany lękowe, zaburzenia emocjonalne, rozdrażnienia, halucynacje, bóle mięśni, drętwienie kończyn, nadmierne wypadanie włosów, łamliwość paznokci, zapalenie spojówek, słabe i rozdwajające się paznokcie;
W chorobie Hashimoto zawsze towarzyszy stan zapalny w organizmie. Przewlekły stan zapalny obciąża nadnercza i prowadzi do niedoboru biotyny. W leczeniu choroby Hashimoto odgrywa farmakoterapia, jednak równie istotna jest odpowiednia dieta.
Stosowanie biotyny a wiarygodność wyników badań w kierunku chorób tarczycy
Coraz częściej mówi się właśnie o interferencjach z suplementowaną biotyną.
Stosowanie jej w dużych dawkach przed wykonaniem badań krwi skutkuje:
-
zaniżone wyniki: stężenie TSH
-
zawyżone wyniki: fT3, fT4, przeciwciał antyTPO, antyTG
A to niestety wiąże się z możliwością postawienia błędnej diagnozy, ale również niewłaściwie ustaloną dawką leków lub niepotrzebną modyfikacją leczenia.
Jak można łatwo przewidzieć, nie tylko nadczynność tarczycy wykazana w takich badaniach może okazać się nie być prawdą. Zafałszowane wyniki mogą sugerować też niedoczynność przysadki, zatrucie witaminą D, podejrzenie cukrzycy czy hiperkortyzolemię.
Czyli biotyna wpływa na wyniki badań hormonów tarczycy z krwi?
Tak, biotyna może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych hormonów tarczycy (a także innych).
Wystąpienie interferencji biotyny w trakcie wykonywania badań diagnostycznych zależy od kilku czynników: od konstrukcji testu, wielkości dawki, jaką przyjmuje pacjent, od stężenia jej we krwi, a przede wszystkim od czasu, jaki upłynie od przyjęcia ostatniej dawki przez pacjenta do pobrania materiału do badań.
Już w 2016 roku w wytycznych Amerykańskiego Towarzystwa Tyreologicznego (American Thryoid Association) zwrócono uwagę, iż stosowanie preparatów biotyny może mieć istotny wpływ na wyniki badań hormonalnych.
Amerykańscy badacze zaobserwowali, iż osoby stosujące suplementację biotyną mają często zaburzone wyniki badań hormonalnych. Większe dawki witaminy H w wyniku zachodzącej w trakcie oznaczania stężenia hormonów interferencji mogą być źródłem zaniżonych wyników TSH i zawyżonych wartości hormonów obwodowych (FT4, FT3), a co za tym idzie, prowadzić mogą do niewłaściwych decyzji terapeutycznych.
W kilku publikacjach, które ukazały się na przestrzeni ostatnich lat wykazano, iż stosowanie dużych dawek biotyny może błędnie sugerować istnienie nadczynności tarczycy lub wskazywać, iż w suplementacji pierwotnej niedoczynności tarczycy używana jest zbyt duża dawka hormonów.
Jak wykonywać badania hormonalne przyjmując biotynę?
Niewiele osób wie, że przed oceną TSH, czy FT4 i/lub FT3 powinniśmy przygotować się i odstawić preparaty zawierające biotynę.
Zaleca się odstawienia jej w postaci leków lub suplementów diety przed badaniem, aby wyniki hormonów tarczycy były wiarygodne. Należy minimalny odstęp czasu między stosowaniem małych dawek a badaniami hormonów to 1 doba – czyli możemy robić badania dopiero po 24h od ostatniego zażycia witaminy (chociaż diagności, z którym rozmawiałam, mówili, że dla bezpieczeństwa dobrze, żeby to było chociaż 48h).
U osób leczonymi wysokimi dawkami biotyny preparaty biotyny powinniśmy odstawić optymalnie na 2-7 dni przed planowanymi badaniami i tu zwracają uwagę lekarze na bardzo indywidualne, osobnicze różnice a minimalnym odstępie czasu.
Podsumowując
Okazuje się, że jest istotną witaminą, jednak stosowanie biotyny może mieć istotny wpływ na wyniki badań hormonalnych.
Oczywiście jeśli chcemy mieć pewność, że wyniki badań rzeczywiście odzwierciedlają naszą gospodarkę hormonalną, to zgodnie z zaleceniami preparaty biotyny powinniśmy odstawić optymalnie na parę dni przed planowanymi badaniami.
Przede wszystkim warto również rozmawiać z lekarzami i farmaceutami i zgłaszać wszystkie leki czy suplementy, jakie stosujemy (także te, które wydaje nam się, że na pewno nie wchodzą w interakcje). No i stosujmy leki świadomie!