Co to znaczy, że włosy są zniszczone? Rozdwojone końcówki, brak połysku, łamliwe końce… – bardzo często myli się włosy zniszczone od włosów suchych. Warto więc zaznaczyć, że włosy suche, wcale nie muszą świadczyć o tym, że są zniszczone.
Nie każdy wie, że włosy tak samo zresztą jak skóra, składają się z warstw lipidowych. Gwarantują one włosom niezbędną ochronę. To właśnie niedobór lipidów sprawia, że włosy stają się suche, podatne na uszkodzenia aż w końcu są bardzo zniszczone.
Jak poznać, czy masz zniszczone włosy? Jest na to prosty sposób, a test możesz przeprowadzić w domu:
- Zwiąż włosy w supeł, jeśli są zdrowe, supeł szybko, samodzielnie się rozwiąże. Kiedy jednak włosy są zniszczone, supeł pozostanie supłem.
- Przejedź paznokciem od końca włosa w górę, trzymając go drugą ręką. Jeśli będzie się rolował, kręcił – oznacza to, że jest zniszczony i potrzebuje natychmiast specjalnej regeneracji i pielęgnacji.
Co tak naprawdę niszczy włosy? Brak nawilżenia, dieta uboga w tłuszcze, warunki atmosferyczne (mróz, wiatr, słońce), nieumiejętne farbowanie, nadużywanie suszarki, lokówki czy prostownicy, niewłaściwa stylizacja, zbyt częste spinanie włosów a także nieodpowiednia pielęgnacja (używanie kosmetyków niedopasowanych do rodzaju włosów).
Jak zregenerować suche i zniszczone włosy?
Jeśli domowe sposoby okazały się nieskuteczne, pora udać się po pomoc do specjalisty.
Zabiegi na zniszczone włosy:
- Rekonstrukcja włosa. Przeprowadza się ją za pomocą aż 19 aminokwasów i składa się z kilku etapów. Najpierw otwiera się łuski, które należy wyczyścić, później należy włosy zakwasić, następnie zrekonstruować a na końcu wygładzić.
- Zabieg keratynowy. Nasze meszki włosowe produkują keratynę, a jest ona podstawowym budulcem włosa. Kiedy jej produkcja zaczyna „szwankować”, możemy przeprowadzić zabieg keratynowy, który ma na celu uzupełnienie poziomu keratyny. Dodatkowo po zabiegu włosy wzmocnią się, odżywią i nabiorą blasku.
- Botoks na włosy. To trójfazowa metoda, w której wykorzystuje się kolagen i kwas hialuronowy. Działają one bowiem odmładzająco na nasze włosy. Tutaj, podobnie jak podczas rekonstrukcji włosów, otwiera się łuskę włosową, czyści się ją a później regeneruje. Składniki odżywcze, wprowadzane są za pomocą strzykawki.
- Laser LED. Taka świetlna terapia to wielka ulga dla naszych włosów. Czerwone światło wnika głęboko w strukturę włosa i regeneruje go, poprawia ukrwienie cebulek, odżywia je. Laserem leczy się również wiele problemów ze skórą głowy. Taki zabieg polecany jest osobom, które borykają się z wypadaniem włosów.
Warto zaznaczyć, że na pielęgnacje zniszczonych włosów, składają się również: dokładne mycie włosów szamponem, odpowiednio dobranym do rodzaju włosów, właściwy dobór środków do stylizacji a także codziennie (delikatne!) szczotkowanie.
Kiedy pojawiają się już nieodwracalne zmiany – co robić?!
Można zdecydować się na przeszczep włosów. Decyduje się na taki zabieg coraz więcej mężczyzn (choć kobiety również borykają się z łysieniem i też decydują się na transplantację włosów).
Jaką metodę wybrać? Czy to boli?
Nie. Nie boli. Przeszczep włosów odbywa się pod znieczuleniem miejscowym, tak więc „pacjent” nie odczuwa bólu.
Jaką metodę wybrać?
Najpopularniejszy i najczęściej polecany to przeszczep włosów metodą FUE – Follicular Unit Extraction – specjalista pobiera jednostki mieszko-włosowe i wszczepia je we wcześniej wyznaczone miejsca pozbawione włosów. Pobiera się je najczęściej z okolicy potylicznej. Po zabiegu można od razu iść do domu, blizny są niemal niewidoczne, bo meszki włosowe, pobiera się za pomocą specjalistycznych narzędzi, które mają zaledwie 0,8mm średnicy.