Medycyna naturalna, suplementy

Medycyna niekonwencjonalna, inaczej medycyna naturalna, to taki sposób leczenia, który swoje działanie opiera na naturalnych składnikach. Część źródeł, na których bazuje medycyna naturalna, sięga do tradycji ludowych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie sposobach leczenia – część natomiast powstała w czasach nowożytnych i wciąż się rozwija.. Medycyna naturalna to nie tylko zbiór informacji o składnikach, które utrzymują nasz organizm w zdrowiu, ale również szereg praktyk poprawiających komfort naszego życia. Za sprawą medycyny naturalnej możemy pomóc sobie w często występujących dolegliwościach, ale również zatrzymać rozwijanie się niektórych ciężkich chorób.

Medycyna naturalna a medycyna konwencjonalna

Choć medycyna naturalna nie stoi drastycznie w sprzeczności z wiedzą naukową, bardzo często uznawana jest przez lekarzy za nieetyczną. Wybór pomiędzy medycyną niekonwencjonalną a medycyną konwencjonalną – tzn. świadczoną przez lekarzy – w dużej mierze opiera się na wyborze pomiędzy naturalnymi leczeniem a leczeniem opartym o powszechnie przyjęte metody i lekoterapię. Medycyna naturalna w dużej mierze jest stylem życia – składa się na nią nie tylko przyjmowanie suplementów, ale również – bardzo często – ćwiczenia fizyczne, medytacja, odpowiednia dieta, etc. Jeżeli chcemy poprawić jakość naszego życia w sposób, który jest dla nas bezpieczny i nie wymaga specjalistycznego leczenia, np. chirurgicznego, możemy zainteresować się metodami alternatywnymi – pamiętając przy tym o naszym bezpieczeństwie i komforcie życia. 

Najpopularniejsze rodzaje medycyny naturalnej

Do najbardziej popularnych metod z obszaru medycyny naturalnej zdecydowanie należą akupunktura i suplementacja. Akupunktura jest to technika leczenia wywodząca się z Dalekiego Wschodu. Polega ona na stymulowaniu tzw. „akupunktów” (odpowiednich miejsc na skórze) specjalnymi igłami. Zabieg ten poprawiać ma krążenie krwi oraz wzmacniać naszą energię. Leczenie za pomocą akupunktury przywracać ma naturalną równowagę ciała, wpływać korzystnie na układ krwionośny oraz układ immunologiczny, koić ból i poprawiać samopoczucie. Zyskującą popularność techniką z zakresu medycyny naturalnej są również aromaterapia (leczenie zapachami) oraz akupresura (masaż polegający na uciskaniu odpowiednich partii ciała). Najbardziej dostępna metoda leczenia naturalnego to bez wątpienia suplementacja. Naturalne składniki wielu suplementów wspomagają leczenie, likwidują choroby i pozwalają powrócić do zdrowia. Dzięki szerokiej gamie właściwości są coraz częściej stosowane przez osoby zainteresowane alternatywnymi sposobami leczenia. Warto pamiętać o tym, że medycyna alternatywna opiera się również o praktyki, które towarzyszą naszym zrachowaniom pro-zdrowotnym. Do jednych z coraz bardziej popularnych technik należy m.in. shirin-yoku, czyli tzw. kąpiele leśne. Ta wywodząca się z Japonii technika zwraca naszą uwagę na to, że nawet tak prozaiczne czynności jak pobyt w lesie, znacząco wpływają na nasze samopoczucie. „Leśne kąpiele” pozwalają przywrócić prawidłowe ciśnienie, poprawia naszą odporność i pozwala nam na zredukowanie stresu. Praktyki związane z medycyną alternatywną – w połączeniu z odpowiednią suplementacją i dietą – przyczyniają się znacząco do poprawy naszego zdrowia.

Suplementy

Tradycja stosowania medycyny naturalnej sięga starożytnych Grecji i Rzymu, medycyny indyjskiej, chińskiej oraz tybetańskiej, posiadające bardzo wiele technik leczniczych. Osobną gałęzią jest również rozbudowana medycyna szamańska, wykorzystująca lecznicze właściwości. Niezależnie od nurtu, osoby stosujące medycynę naturalną są zdania, że konsekwentne leczenie ziołami znacząco poprawia jakość życia i wyzwala od wielu dolegliwości. Naturalna medycyna pełni przede wszystkim funkcje profilaktyczne. Terapia naturalna znajduje swoje zastosowanie zarówno w pielęgnacji jak i leczeniu schorzeń układu pokarmowego, układu krwionośnego, etc. Stosowanie naturalnych suplementów (takich jak olejki czy herbaty) stanowi podstawę terapii. Niektóre z naturalnych suplementów możemy znaleźć w swojej domowej apteczce. Mięta i korzeń mniszka poprawiają trawienie, koper i hyzop rozkurczająco, natomiast kozłek uspokajająco. Naturalne leki, takie jak Terminalia arjuna czy liście papai, często w formie sproszkowanej, pomagają usunąć wiele dolegliwości – od wspomagania tkanek ciała po zmniejszenie poziomu cholesterolu. Doskonałe suplementy można zakupić w sklepie Naturopatia Sanatum. Do suplementów z zakresu medycyny alternatywnej zaliczają się również wszelkiego rodzaju nalewki. Często przygotowywane są one ze specjalnych ziół (jak np. nalewka z rokitnika zwyczajnego pomagająca na dolegliwości żołądkowe), ale również z naturalnych składników, które możemy znaleźć w swoim przydomowym ogródku (chociażby nalewka z malin, której działanie polega na rozgrzewaniu organizmu, co doskonale przywraca zdrowie w trakcie trudnej infekcji). Naturalne metody leczenia – konsekwentne stosowanie naturalnych suplementów pomaga nam zachować zdrowie. Alternatywne sposoby leczenia pozwalają naszemu organizmowi odpocząć od lekarstw, gdy ich stosowanie nie jest konieczne dla zachowania naszego bezpieczeństwa.

Scroll to Top