Witamina K – opinie i właściwości

Witamina k jest ważna w organizmie człowieka. Organizm nie jest w stanie poprawnie funkcjonować, gdy w organizmie jest brak witaminy k. Niedobory witaminy k występują dość rzadko, jednak mogą nieść poważne konsekwencje dla zdrowia. Jakie są właściwości witaminy k? Jak działa witamina k i jakie jest stosowanie witaminy k? Jaka jest cena witaminy k i gdzie kupić witaminę k?

Właściwości witaminy K

Nie każdy o tym wie, ale wyróżniamy 3 rodzaje witaminy K. Witamina K1 występuje w produktach pochodzenia roślinnego: w pomidorach, truskawkach i w groszku. Drugi rodzaj witamina K2 wytwarzana jest przez bakterie jelitowe znajdujące się w ciele człowieka i zwierząt. Znajdziemy ją również w mięsie, a także w przetworach mlecznych i jajach. Witamina K3 jest syntetyczną odmianą witaminy K1. Została wytworzona w laboratorium, aby móc produkować z niej preparaty witaminowe.

Właściwości witaminy k zostały udowodnione przez aktualnie prowadzone badania. Jest wiadome również, że witamina K (tak jak witamina D) wpływa na tkankę kostną i może odgrywać istotną rolę w zapobieganiu i leczeniu osteoporozy. Ponadto mówi się o pozakostnym znaczeniu witaminy K i domniemanym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym.

Witamina k bierze udział w różnych procesach fizjologicznych zachodzących w organizmie człowieka. W głównej mierze uczestniczy w procesach krzepnięcia krwi. Jest ona potrzebna do syntezy protrombiny, która jest zlokalizowana w wątrobie. Witamina k jest przyspieszaczem dla procesu przekształcenia się końcówki kwasu glutaminowego aż w 6 białkach, zanim znajdą się one w wątrobie.

Witamina k bierze także udział w rozwoju układu kostnego i prawidłowym jego funkcjonowaniu. Odgrywa ona tu dużą rolę, jak podkreśla wielu badaczy. Dzięki tej substancji wapń jest dobrze przyswajany. Z racji tego, że witamina k uczestniczy w kształtowaniu się tkanki kostnej i chroni kości przed pęknięciami. Sądzi się, że witamina K może być z powodzeniem wykorzystywana w zapobieganiu osteoporozy, jak również w jej leczeniu. Nadal jednak jest to badane. Wyniki badań jednak są bardzo obiecujące.

Witamina k (K2) wykazuje właściwości lecznicze przy wielu poważniejszych schorzeniach wątroby albo jelit, np. przy niedrożności dróg żółciowych. Pozostałe właściwości witaminy k dostępne są pod adresem https://ptbo.edu.pl/ pod którym opublikowano również inne dane i badania.

Działanie witaminy K

Witamina K uczestniczy w bardzo ważnych procesach enzymatycznych. Dzięki tej substancji określone białka w organizmie mają zdolność wiązania jonów wapnia. Działanie witaminy K przekłada się na właściwe funkcjonowanie białek układu krzepnięcia krwi – związek ten ma działanie przeciwkrwotoczne. Witamina K warunkuje również utrzymanie właściwej gospodarki wapnia w organizmie, uczestniczy w ważnym procesie tworzenia tkanki kostnej.

Działanie witaminy k w zapobieganiu nowotworom też jest szeroko znane i rozpowszechnione. Jakie jest działanie witaminy K2 w tym zakresie? Zastosowanie jej w przypadku raka wątroby obok podstawowej terapii może znacznie zwiększyć przeżywalność osób chorych.

Szerokie ogólnoustrojowe właściwości witaminy K już znamy. Musimy teraz przyjrzeć się działaniu witaminy K na skórę. Działanie dermokosmetyków z witaminą k polega na:

  • niwelowaniu zaczerwienień skóry
  • usuwaniu zasinień i fioletowo-czerwonych zmian towarzyszących teleangiektazjom,
  • wyrównaniu kolorytu skóry
  • zmniejszeniu tendencji do powstawania siniaków
  • wspomaganiu regeneracji skóry po zabiegach medycyny estetycznej
  • dobrym przygotowaniu do zabiegów (zabiegów laseroterapii, elektrokoagulacji skleroterapii, mezoterapii, redukcji zmarszczek)
  • poprawieniu kondycji naskórka.

Przeciwwskazania witaminy K

Witamina K2 jest wskazana w wielu schorzeniach, ale nie zawsze jej przyjmowanie bez konsultacji z lekarzem jest wskazane. Istnieją bardzo nieliczne przeciwwskazania witaminy k. Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe powinny skonsultować się ze specjalistą przed zażyciem witaminy K2 lub K1, ponieważ mogą one zaburzać ich działanie.

Poza tym jednym wyjątkiem witamina k nie ma żadnych działań szkodliwych. Witamina k nie zalega także w wątrobie w takich ilościach jak inne rozpuszczalne w tłuszczach witaminy. Wszelkie badania wykazują brak jej szkodliwego wpływu na zdrowie.

Przeciwwskazania witaminy k do stosowania na skórę obejmują nadwrażliwość organizmu na witaminę K i jej pochodne, dlatego też należy wykonać próbę uczuleniową przed zastosowaniem kosmetyku z witaminą k.

Stosowanie witaminy K

Do niedawna uznawano, że dla zachowania zdrowych i mocnych kości konieczne są wapń, magnez oraz witamina D. Dzięki badaniom nad witaminą K ta teza została obalona. Bez witaminy K2 wapń nie jest bowiem dostarczany do kości. Jeżeli chcemy, aby nasze kości były bardziej wytrzymałe, musimy zatem razem z witaminą D3 brać witaminę K2.

Stosowanie witaminy K u niemowląt jest niezwykle ważne, gdyż jej niedobór może powodować chorobę krwotoczną u noworodków. Witamina K uczestniczy w prawidłowym procesie krzepnięcia krwi. Starsze dzieci i osoby dorosłe odpowiedni poziom witaminy K zawdzięczają prawidłowo dobranej diecie i bakteriom znajdującym się w jelicie grubym. Niestety noworodki rodzą się z pozbawionym bakterii przewodem pokarmowym.

Mleko matki także nie dostarcza im odpowiedniej dawki witaminy K szczególnie witaminy K2. Dlatego noworodkom, w pierwszych pięciu godzinach życia, podaje się witaminę k w domięśniowym zastrzyku.

Jakie jest prawidłowe stosowanie witaminy k? Przez jaki okres ja stosować, aby była bezpieczna? To pytanie zadaje sobie każdy, kto zaczyna kurację. Stosowanie witaminy k jest bardzo proste.

Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien ja przyjmować w ilości 55 – 65 µg na dobę. Z drugiej strony jednak można przeczytać opinie, że dobowe spożycie witaminy K2 wynosić może 1µg dziennie. Organizm nie kumuluje jednakże zapasów tej substancji w kościach i wątrobie, występują tam jej małe ilości, które wystarczają na kilka dni. Dodatkowo podaż menachinonu zwiększyć trzeba przy równoczesnej suplementacji preparatami zawierającymi witaminę D3.

Dzienna dawka witaminy k2 nie jest wysoka dlatego, że każdą jej cząsteczkę organizm może użyć wielokrotnie. Nie jest określone, jakie jest dzienne zapotrzebowanie wyłącznie dla witaminy K2, ponieważ zalecenia te najczęściej dotyczą wszystkich związków znajdujących się pod nazwą witaminy K.

Nadmiar witaminy K2 występuje jedynie w niewielu przypadkach. Zastosowanie witaminy k nawet w ilości 45 mg w ciągu doby nie skutkuje wystąpieniem skutków ubocznych. Menachinon nie wykazuje bowiem żadnych szkodliwych właściwości.

Nie jest możliwe, aby wystąpił nadmiar witaminy K, jeśli stosujemy zdrową i zbilansowaną dietę, bogatą w warzywa i owoce. Należy jedynie zwrócić uwagę na stosowanie witaminy K3 w postaci sztucznej – każdorazowo powinniśmy to skonsultować ze specjalistą. Stosowanie witaminy k (K3) w postaci syntetycznej w wysokich dawkach, która jest rozpuszczalna w wodzie, czyni ją bardziej reaktywną i może uszkodzić wątrobę.

Zastosowanie witaminy K

Witamina K odpowiada za krzepliwość krwi oraz gospodarkę wapniową. Niedobory witaminy K powodują problemy z krzepliwością krwi, gojeniem się ran i mineralizacją kości. Za pomocą sporych dawek witaminy K można zmniejszyć działanie środków zaburzających zdolności krzepnięcia, jest to jednakże proces długotrwały i na potrzebę chwili podaje się inne czynniki krzepnięcia krwi.

Zastosowanie witaminy k (wszystkich form K1, K2, K3) w kosmetykach zostało zabronione w 2006 roku przez Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS). Dopuścił jej zastosowanie jedynie w preparatach medycznych. Laboratoria zajmujące się badaniami nad surowcami dla przemysłu kosmetycznego zaczęły szukać pochodnej o działaniu takim samym jak witaminy K i jak najmniejszym potencjale drażniącym. Taką pochodną jest Pharmaceris tlenek witaminy K1 (stosowany w kosmetykach).

Cena witaminy K

Cena witaminy k jest niezwykle zróżnicowana. Spowodowane jest to tym, że preparaty zwierające w swoim składzie witaminę k są produkowane przez różne marki. Na ostateczną cenę produktu wpływa wiele zmiennych- skład, gramatura, zastosowanie, działanie, zarówno forma preparatu, jak i sama marka producenta.

Gdzie kupić witaminę K

Wszyscy, którzy chcą dowiedzieć się, gdzie kupić witaminę k powinni odwiedzić strony internetowe aptek. Apteka internetowa jest miejscem, gdzie można kupić potrzebne leki bez konieczności wychodzenia z domu. Witamina K bez przepisu lekarza jest dostępna w każdej aptece, najczęściej w formie tabletek. Dostępne są również krople oraz maść. Dla noworodków witamina k jest produkowana w formie kropel.

W skład bogatej oferty aptek wchodzą również suplementy diety leki bez recepty oraz kosmetyki, sprzęt medyczny i wyroby medyczne. Wszystkie produkty są szczegółowo opisane i szczególnie uwzględniają skład, zalecenia co do stosowania i przeciwwskazania oraz sposobu przyjmowania.

Scroll to Top