Jak stosować przytulię czepną?

Zioła to skarby natury, które w ostatnich latach odkrywamy na nowo. Wśród nich jest przytulia czepna: występuje powszechnie na terenie całej Polski i z pewnością niejeden raz przeszłaś obok niej w trakcie spaceru. Czy wiesz, jaką moc kryje ta niepozorna roślina? Poznaj jej tajemnice i to, jak możesz je wykorzystać dla zdrowia!

Jak wygląda przytulia czepna? Długie, rozgałęzione łodygi, drobne i podłużne listki, niewielkie białe kwiatki oraz charakterystyczne ciemne owoce. Wszystko to jest pokryte drobnymi, haczykowato zakończonymi kolcami, które ułatwiają roślinie zdobycie dostępu do światła, umożliwiając „przyczepianie się” do swoich sąsiadek na łące. To właśnie stąd wzięła się miło brzmiąca nazwa zioła, która może kojarzyć się z przytulaniem.

Skąd biorą się jej lecznicze właściwości?

To roślina często spotykana wśród traw Europy i Zachodniej Azji. Nie jest szczególnie wybredna jeżeli chodzi o warunki bytowe, dlatego też przez rolników i ogrodników często jest uważana za chwast. Jej zapach jest przyjemny i w skrócie można go określić jako „siano”. Właśnie ten zapach jest w dużej mierze przyczyną prozdrowotnych właściwości tego zioła.

Wywołuje go substancja chemiczna nazywana kumaryną. Ma ona korzystny wpływ na krążenie krwi w organizmie człowieka, pomaga rozluźnić spięte mięśnie i usuwa nadmiar wody, co pomaga zniwelować obrzęki i zastoje limfy. Jest powszechnie stosowana w lekach przeciwzakrzepowych, a także tych, które leczą żylaki i wpływają korzystanie na zastoje limfy. 

Jedna roślina – wiele możliwości

Przedstawiliśmy już podstawowe informacje, teraz czas na kolejną porcję wiedzy o przytulii czepnej: jak ją stosować? W zależności od rodzaju dokuczających ci dolegliwości możesz sporządzić napar do picia lub zastosować zewnętrzne płukanki, okłady, kąpiele albo wcierki. Do domowych zastosowań będziesz potrzebowała suszonych roślin – możesz zebrać i przygotować je sama, lub kupić gotowe w sklepie zielarskim.

Aby przygotować napar z przytulii czepnej, weź dwie łyżki stołowe ziela i zalej je 200 ml wrzącej wody. Zaparzaj pod przykryciem mniej więcej pół godziny, następnie odcedź i odstaw do przestygnięcia. Jeżeli chcesz osiągnąć najlepsze rezultaty, napar należy pić 3 razy dziennie, po 100 ml.

Regularne stosowanie może wspomóc leczenie zakażeń dróg moczowych, regenerację organizmu po przebytych chorobach, a także poprawi krążenie krwi, co przyniesie korzyści przy leczeniu żylaków. Po więcej informacji zapraszamy na https://naturalnieozdrowiu.pl/przytulia-czepna-wlasciwosci-i-zastosowanie/.

Kąpiel w ziołach – relaks i zdrowie

Ciekawą formą zewnętrznego wykorzystania przytulii jest kąpiel lecznicza. W litrowym garnuszku zagotuj wrzątek, do którego dodaj 50 g ziela. Trzymaj to pod przykryciem 15 minut i odcedź, po czym wlej do wanny z kąpielą. To doskonały sposób na złagodzenie świądu, drobnych wyprysków, a przy okazji – relaks.

Przestudzony napar z przytulii możesz wykorzystywać również do okładów na chore miejsca, w formie wcierki przyspieszającej porost włosów, a także włączyć do codziennej pielęgnacji twarzy – sprawdzi się zwłaszcza u tych z pań, które mają cerę tłustą lub mieszaną.

Scroll to Top