Witamina C na kaca

Co to jest kac?

Kac zwany również 'syndromem dnia następnego’, jak powszechnie wiadomo, powoduje go spożycie dużej ilości alkoholu, czego efektem jest zatrucie organizmu nienaturalną dla niego substancją.

Głównym składnikiem wszystkich napojów 'wyskokowych’ jest etanol, czyli alkohol etylowy. Po przedostaniu się do krwiobiegu, wraz z krwią, bardzo szybko rozprzestrzenia się po całym ciele. Gdy pijemy, doświadczamy efektów działania etanolu, a dopiero potem, trzeźwiejąc – aldehyd octowy (jest on aż od 10 do 30 razy bardziej toksyczny dla człowieka niż sam etanol).

Jeżeli pijemy z umiarem – aldehyd stopniowo przekształca się do kwasu octowego. Jednak nasza wątroba ma ograniczone 'moce przerobowe’, a tempo eliminacji alkoholu jest stałe. Jeśli zatem dostarczony alkohol przekracza limit – enzymy rozkładające go wyczerpują się, a trujący aldehyd nagromadza się

Proces trzeźwienia oznacza, że alkohol rozkłada się do aldehydu, co z kolei zwiastuje kaca. W trakcie picia z organizmu wypłukiwane są ogromne ilości niezbędnych minerałów, głównie potas i magnez, co znacząco zaburza jego równowagę elektrolityczną.

Nierozłącznymi objawami kaca są, bez wątpienia: wymioty, bóle głowy, brzucha, stawów, a także znaczne obniżenie nastroju, problemy ze snem i w niektórych przypadkach drżenia.

Objawami kaca i skutki zatrucia to:

  • ból głowy,
  • ból brzucha,
  • uczucie zmęczenia,
  • objawy zmęczenia,
  • nudności,
  • wymioty,
  • brak apetytu,
  • zawroty głowy,
  • odwodnienie,
  • zaczerwienienie oczu,
  • silne pragnienie,
  • światłowstręt,
  • nadwrażliwość na hałas,
  • złe samopoczucie,
  • osłabienie,
  • uczucie rozbicia,
  • rozdrażnienie,
  • drżenie rąk,
  • problemy z koncentracją.

Zatem picie alkoholu objawia się uczuciem słabości, ból głowy i zawroty głowy, trudem w utrzymaniu równowagi, rozdrażnienie, problemy ze snem, nudności i wymioty, drżenia, brak koncentracji, zaburzenia gastryczne, silne pragnienie i ogólne rozbicie, czyli nieodłączne elementy kaca są efektem zmniejszonej zawartości elektrolitów, glukozy a także odwodnienia.

Czy kaca da się wyleczyć?

Kaca nie da się do końca wyleczyć dopóki toksyny i resztki alkoholu nie opuszczą naszego organizmu.

Jedną z głównych toksyn znajdujących się w nadmiarze jest acetaldehyd. Ten związek organiczny jest zasadniczo tym, w co wątroba zamienia etanol (alkohol) zanim przekształci go w nieszkodliwą dla nas substancję kwas octowy (który jest najczęściej spotykany w occie, ale jest nieszkodliwy dla organizmu.)

Ponieważ organizm w normalnych okolicznościach nie musi zajmować się nadmiernymi ilościami alkoholu, wątroba nie jest w stanie przekształcić dużych ilości alkoholu w nieszkodliwe produkty tak szybko, jak szybko przebiegają inne procesy biologiczne.

Zdecydowanie jednak niektóre zabiegi mogą spowodować, że objawy kaca będą znacznie mniejsze, a my będziemy w stanie normalnie funkcjonować.

Jak leczyć kaca?

Najlepszym sposobem walki z kacem i przynosi ulgę to uzupełnienie 'wypłukanych’ podczas i trakcie spożywania alkoholu substancji takich jak: sód, potas, magnez czy wapń.

Uzupełnienie niedoboru płynów, odpowiednie nawodnienie (przed, w trakcie i po spożyciu alkoholu) oraz, jeżeli jest taka potrzeba, glukozy.

Ważnym aspektem jest również podaż antyoksydantów, przeciwutleniaczy substancji powodujących metabolizm alkoholu i jego pochodnych (witamina C – kwas askorbinowy, witaminy z grupy B czy glutation), płynów i minerałów oraz, jeśli jest to konieczne przyjęcie leków np.: przeciwwymiotnych oraz relaksujących w sposób diametralny poprawia naszą kondycję nawet po bardzo ciężkim wieczorze.

Witamina C – co o niej wiemy, dawkowanie?

Witamina C to inaczej kwas askorbinowy. Jest to rozpuszczalny w wodzie silny przeciwutleniacz, który pomaga organizmowi w tworzeniu i regeneracji tkanki łącznej, w tym kości, naczyń krwionośnych i skóry.

Warto pamiętać, że ta substancja pomaga w:

  • regeneracji tkanek, chroni przed chorobami serca, odpowiada za prawidłową pracę wielu narządów oraz wpływa pozytywnie na ciśnienie krwi i elastyczność naczyń krwionośnych,
  • pomaga w absorpcji żelaza oraz obniża poziom cholesterolu całkowitego, 'złego’ cholesterolu i trójglicerydów,
  • badania wskazują, że witamina C może pomóc chronić przed różnymi nowotworami, zwalczając wolne rodniki i pomagając zneutralizować działanie azotynów,
  • większe ilości kwasu askorbinowego mogą również zmniejszyć czas trwania i objawy przeziębienia, opóźnić lub zapobiec zaćmie i wspierać odporność;

Witamina C jest dostępna zarówno w postaci tabletek musujących, jak i kapsułek czy tabletek do bezpośredniego połknięcia.

Jego niedobór może naprawdę utrudniać życie.

Witamina C na kaca?

Tak. Odpowiednia suplementacja poziomu witaminy C spowoduje zmniejszenie objawów kaca, ponieważ kwas askorbinowy wpływa na zwiększenie poziomu glutationu. Dodatkowo, witamina C zwiększa ilość krwinek białych , które także biorą udział w usuwaniu etanolu z organizmu.

Kiedy przyjąć witaminę C, aby uniknąć kaca? Odpowiednio wcześniej zadbaj o przygotowanie organizmu. Już na kilka godzin przed, zwiększ spożywanie wody. Dodatkowo przyjmij witaminę C oraz inne witaminy, minerały i elektrolity.

Witamina C to niezwykle skuteczny przeciwutleniacz, chroni przed działaniem wolnych rodników. Jej zadaniem jest wchłanianie i neutralizowanie 'złych’ komórek.

Warto więc zwiększyć jej ilość w naszym organizmie przed i w tracie imprezy. Dzięki temu zajmie się ona usuwaniem toksyn oraz zanieczyszczeń i spowoduje, że w następnym dniu kac będzie mniejszy. Witamina C podnosi również poziom glutationu.

Alkohol wypłukuje z naszego organizmu witaminę C. To bardzo duży problem, ponieważ jest ona istotnym czynnikiem biorącym udział w zmniejszaniu stresu oksydacyjnego wywołanego przez alkohol w wątrobie.

Co ciekawe witamina C jest jeszcze bardziej ochronna dla wątroby niż sylimaryna po ekspozycji na alkohol. Jeżeli zadbamy o to, żeby mieć odpowiednio dużo witaminy C we krwi to będzie ona poprawiać nasz metabolizm alkoholowy. Oznacza to, że jej odpowiedni poziom przed i w tracie imprezy może sprawić, że nie będziemy mieli kaca wcale. Jeżeli jednak i tak przesadzimy z ilością alkoholu to przyśpieszy ona nasz metabolizm, a kac będzie nie tylko lżejszy, ale i krótszy.

Jakie są jeszcze naturalne lekarstwa na kaca?

Ostropest plamisty

Znany ze swoich właściwości detoksykacyjnych ostropest plamisty jest jednym z najsilniej działających ziół wspomagających oczyszczanie wątroby z toksyn, także tych, które trafiają do naszego organizmu wraz z alkoholem.

Węgiel aktywny

Nieprzyjemne objawy kaca pomoże zmniejszyć zażywany w formie tabletek węgiel aktywny. Jego działanie polega na neutralizowaniu szkodliwych substancji, które trafiają do naszego żołądka, dlatego często bywa stosowany w przypadku różnego typu zatruć pokarmowych.

Witaminy z grupy B

Pomocne okazują się witaminy z grupy B, które w warunkach szpitalnych podawane są nietrzeźwym pacjentom wraz z elektrolitami. Przyjmowana w trakcie zakrapianej imprezy, a także następnego dnia, wspomoże oczyszczanie organizmu, co zmniejszy dolegliwości związane z wypiciem zbyt dużej ilości napojów wyskokowych.

Soki warzywne czy soki owocowe?

Soki warzywne! Soki przygotowane ze świeżych warzyw to kolejna skuteczna metoda zwalczania kaca. Zawarte w zielonych koktajlach substancje odżywcze świetnie uzupełniają braki powstałe na skutek destrukcyjnego działania alkoholu, a w dodatku wspomagają pracę układu pokarmowego i działają nawadniająco.

Dobrym połączeniem jest marchewka, kapusta włoska i kiszony ogórek. Uznaniem imprezowiczów cieszy się także sok pomidorowy, który za sprawą zawartego w nim potasu wspomaga regenerację osłabionych mięśni i zwiększa kurczliwość mięśnia sercowego.

Idealnie by było, aby każdy drink alkoholu zapijać szklanką wody. Najlepsze w tym przypadku mogą okazać się wody wysokozmineralizowane.

Suplement diety? Twoim sprzymierzeńcem będzie także magnez (najlepiej cytrynian lub mleczan) oraz witamina C, ewentualnie glutation. Antyoksydanty niwelują szkodliwy nadmiar wolnych rodników powstających podczas metabolizowania alkoholu przez wątrobę, dlatego ich stosowanie podczas spożywania znacznych ilości alkoholu jest istotne. Można także dołączyć probiotyki.

Paracetamol na kaca?

Ważne. Paracetamol jest najgorszym możliwym wyborem nie tylko podczas picia alkoholu, ale także na kaca. Jest szczególnie niepożądany w połączeniu z alkoholem, może doprowadzić do toksycznego zapalenia wątroby.

Ibuprofen czy aspiryna buforowana wypadają w tym zestawieniu nieco lepiej, ale też nie są bezkarne dla naszego organizmu i pozbawione działań ubocznych. W połączeniu z alkoholem nasilają się uszkodzenia śluzówki żołądka (wrzody i stany zapalne).

Jak pić, żeby nie mieć kaca?

Oczywiście, najskuteczniejsze sprawdza się umiarkowane spożycie alkoholu.

Niektórym napojom procentowym przypisuje się pewne właściwości prozdrowotne. Z pewnością nie można tego powiedzieć o alkoholu przyjętym w nadmiarze, który działa na organizm jak trucizna, powodując bardzo nieprzyjemne dolegliwości następnego dnia po spożyciu alkoholu.

Bezpieczne jest też zjeść odpowiednio obfity posiłek, a w szczególności zawarty w nim tłuszcz spowoduje, że wchłanianie alkoholu do krwi będzie wolniejsze. Przed imprezą należy zatem zjeść solidny posiłek.

Stosowanie marynowanych zakąsek 'pod kieliszek’ to kolejny sposób. Pamiętaj jednak, że duże ilości przetworów zawierających ocet mogą podrażniać śluzówkę żołądka.

Dobrze jest też wyspać się przed imprezą, aby być w pełni sił i mieć energię.

Czy można mieszać alkohole?

Z chemicznego punktu widzenia nie ma to żadnego znaczenia, ponieważ to, czy będziemy cierpieć z powodu kaca zależy jedynie od ilości etanolu w poszczególnych trunkach.

Podsumowanie

Nadmierne spożywanie alkoholu zazwyczaj ma swoje przykre i bolesne konsekwencje.

Do tej pory nie wynaleziono leku, który całkowicie zapobiega kacowi. Jednak są sposoby na zmniejszenie dolegliwości zarówno przed spożyciem alkoholu, w trakcie, jak i następnego dnia po wypiciu dużej dawki napojów wyskokowych.

Najważniejsze to pójść w jasne, jak najmniej kolorowe alkohole, pić bardzo dużo wody w trakcie imprezy i zadbać o elektrolity oraz spożyć suplement diety: witaminę B kompleks, magnez i witaminę C (np. formie tabletek musujących czy tabletki powlekane).

Jeśli pogoda na to pozwala to należy otworzyć okno – dotlenienie organizmu wpłynie na szybsze neutralizowanie alkoholu.

Scroll to Top