Naturalny dezodorant w kremie

Pot – co o nim wiemy?

Pocenie się jest naturalnym procesem ciała. Jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania, chłodzenia organizmu i oczyszczania go z toksyn. Zazwyczaj najbardziej przeszkadza nie sam pot, a jego zapach. Pot jest bezwonny.

W szczególności nieprzyjemny zapach potu odpowiadają bakterie. Na jego woń mają też wpływ: nasza dieta, przyjmowane leki, poziom stresu, hormony.

Czy pocenie się jest zdrowe?

Wydzielanie potu jest bardzo ważne dla zdrowia. To normalna, naturalna i niezwykle ważna reakcja organizmu. Pocenie się jest dobre dla Twojego ciała – reguluje jego temperaturę, odprowadza zbędne substancje (aminokwasy, chlorki wapnia, mocznik, sód, potas) i toksyny. Oczywiście mowa tu o nie przewlekłej, nadmiernej potliwości…

Antyperspirant i dezodorant – co to?

Antyperspiranty działają na zadzie blokowania pocenia, blokuje ten naturalny proces. Antyperspirant mechanicznie blokuje, zatyka pory skóry. Dlatego taki kosmetyk zawiera związki chemiczne, które hamują lub ograniczają wydzielanie potu. Substancje, które najczęściej jest dodawana do takich kosmetyków, to sole glinu/aluminium czy kompleksy glinowo-cyrkonowe.

Dezodoranty to kosmetyki neutralizujące nieprzyjemny zapach potu, który wydzielasz. Taki produkt po prostu maskuje nieprzyjemne zapachy, ale nie blokuje wydzielania potu. Każdy dezodorant teoretycznie nie powinien zawierać soli aluminium, ponieważ to ona ma działanie charakterystyczne dla antyperspirantów, niestety w praktyce bywa różnie.

Natomiast naturalne dezodoranty w kremie zapobiegają mnożeniu bakterii odpowiedzialnych na nieprzyjemną woń.

Naturalny dezodorant

Dezodoranty w kremie to produkty oparte na naturalnych składnikach. Dzięki temu są bezpieczne dla skóry, pielęgnują ją, nie podrażniają. Mogą być używane przez alergików oraz osoby z wrażliwą i delikatną skórą. Ich działanie opiera się na zabijaniu zbędnych bakterii, zapobieganiu ich namnażaniu się oraz wchłanianiu nadmiaru potu. Dzięki temu taki naturalny dezodorant w kremie nie obciąża skóry, nie blokuje naturalnych procesów pocenia się. Zamiast tego nadaje skórze świeżego, często kwiatowego zapachu i pozostawia ją nawilżoną.

Większość dezodorantów w kremie posiada składy oparte o sodę oczyszczoną, która działa bakteriobójczo.

Składnikami zapobiegającymi potliwości oraz regulującymi pracę gruczołów potowych to też: biała i zielona glinka, skrobia ziemniaczana, olej kokosowy, sok z cytryny lub limonki, skrobia z maranty trzcinowej, skrobia kukurydziana.

Naturalne dezodoranty w kremie zawierają także olejki eteryczne, które również pomagają w zwalczaniu bakterii. Dodatkowym atutem tych kosmetyków są składniki takie jak: masło shea – które wygładzi i nawilży skórę, ziemia okrzemkowa – oczyszczająca organizm z toksyn i redukująca brzydki zapach, czy biała glinka, która wchłania pot i łagodzi podrażnienia. Ważnym składnikiem, nadającym dezodorantowi zapachu, są też ekstrakty roślinne czy kwiatowe o ładnej, delikatnej woni.

Dezodoranty z sodą oczyszczoną

To propozycje dla skór normalnych. Jeśli Twoja skóra jest normalna i nie masz tendencji to alergii i podrażnień, śmiało możesz wybrać jedną z poniższych trzech propozycji.

Dezodoranty bez sody oczyszczonej

Jeśli Twoja skóra jest bardzo wrażliwa i łatwo ją podrażnić, sięgnij po dezodoranty bez sody. Dezodoranty bez sody mają bardziej zbitą konsystencję i trochę gumowatą, dzięki czemu dobrze się rozprowadzają.

Naturalny dezodorant w kremie – zalety

Największą zaletą naszych dezodorantów jest sposób ich działania. Wszystko za sprawą dobrze dobranych składników. Pocenie się jest naturalnym, procesem zdrowego organizmu, dlatego nie powinno się hamować tego procesu, będącego częścią aktywnej termoregulacji organizmu.

  • zawierają naturalne składniki, często z ekologicznych upraw (masło shea, olejki eteryczne, olej kokosowy),
  • niwelują przykry zapach, neutralizuje zapachy, skutecznie absorbuje przykry zapach,
  • nie zatykają gruczołów potowych,
  • są bardzo wydajne – jeden słoiczek o pojemności 60 ml może starczyć nawet na pół roku albo i dłużej, idealna opcja dla osób stawiających na ekologiczne kosmetyki,
  • często jest to kosmetyk wegański, dzięki czemu każdy weganin znajdzie coś dla siebie,
  • skutecznie wchłania nadmiar potu, a jednocześnie pozwalają na regulację temperatury ciała,
  • można używać kilka razy w ciągu dnia,
  • często są tworzone ręcznie przez ludzi z pasją,
  • pozostawia długotrwałe uczucie świeżości,
  • Zawiera również naturalny filtr przeciwsłoneczny,
  • odżywia skórę pod pachami,
  • dodatkowo łagodzi zmiany alergiczne na wrażliwej skórze, wspomaga regenerację tkanek,
  • zawierają szereg składników pielęgnujących, m.in. olejów czy olejków eterycznych ograniczających rozwój bakterii.

Ponadto, wybierając nasz dezodorant w kremie, jednocześnie troszczysz się o dobro planety. Tradycyjny dezodorant w sprayu zawiera szkodliwy dla atmosfery freon, podczas gdy nasz naturalny dezodorant powstaje wyłącznie z przyjaznych dla środowiska składników. Co więcej, zazwyczaj naturalny dezodorant w kremie pakuje się do szklanego pojemnika, który można ponownie wykorzystać.

Jak ich używać?

Najważniejszą zaletą tego typu kosmetyków jest bezpieczny dla skóry skład, który ją pielęgnuje. Co więcej – pakowane są w szklane słoiczki lub metalowe puszki, co czyni je ekologicznym dezodorantem.

Dezodoranty w kremie używamy w podobny sposób jak klasyczne kosmetyki zapobiegające poceniu. Wystarczy nabrać niewielką ilość produktu dłonią lub szpatułką i wsmarować w skórę pod pachami. Tak naprawdę wystarczy ziarno grochu.

Możesz nakładać taki dezodorant kilka razy w ciągu dnia. Kosmetyki w kremie są bardzo wydajne, wystarczają na długo. Warto dać jednak ciału chwilę, na oczyszczenie się z aluminium i konserwantów. Przez pierwsze 2-3 tygodnie naturalny dezodorant może nie dawać najlepszych efektów, jednak jest to spowodowane przyzwyczajeniem gruczołów do sztucznych substancji. Po tym czasie organizm wróci do swojej normy, a my będziemy mogli cieszyć się naturalnymi efektami i pięknym zapachem.

Naturalne dezodoranty w kremie to świetny sposób, aby zapewnić sobie świeżość i nie martwić się poceniem, jednocześnie nie zapychając swojej skóry niezdrowym aluminium. Zmieniając klasyczny antyperspirant na dezodorant w kremie zadbamy zarówno o swoje ciało, jak i o środowisko.

Składniki dezodorantów naturalnych

Oto składniki, które sprawiają, że taki dezodorant jest skuteczny:

  • wodorowęglan sodu – potocznie soda oczyszczona. Działa antybakteryjnie i neutralizuje przykre zapachy,
  • wodorotlenek magnezu – działa antybakteryjnie, niweluje nieprzyjemny zapach. Często jest stosowany jako zamiennik sody oczyszczonej w łagodniejszych dezodorantach, działa odświeżająco,
  • glinka zielona/biała – absorbują pot i działają przeciwzapalnie, zawierają minerały o działaniu dezynfekującym, wspomagają gojenie niedoskonałości, jej głównym zadaniem jest łagodzenie podrażnień i i mikrourazów skóry, a także przyczynia się do leczenia drobnych skaleczeń (glinka biała – Jest to jedna z najdelikatniejszych glinek, dlatego mogą jej używać osoby o bardzo delikatnej i wrażliwej skórze),
  • skrobia ziemniaczana – pochłania pot i łagodzi powstałe podrażnienia, zapobiega odparzeniom i otarciom,
  • ziemia okrzemkowa – jej głównym zadaniem jest pochłanianie potu i pochłanianiem wilgoci. Oprócz tego łagodzi podrażnienia i zmiękcza skórę, krzem dobrze wpływa na wygląd i kondycję ludzkiej skóry – wyrównuje jej kolor, zmiękcza ją, pochłania nadmiar sebum, łagodzi podrażnienia,
  • rycynooleinian cynku – działa dezodorująco, pochłania wilgoć i nieprzyjemne zapachy,
  • olej kokosowy, wosk pszczeli, naturalny olejek eteryczny, słodkich migdałów- oczywiście pięknie pachnie a skóra staje się delikatna
  • olej z wiesiołka – poprawia stan skóry i stymuluje regenerację jej komórek, ma właściwości przeciwzapalne,
  • masło shea – świetnie radzi sobie: odżywia i regeneruje skórę oraz, tak jak olej kokosowy, pomaga w leczeniu drobnych ran i skaleczeń, różnego rodzaju otarcia, wygładza skórę,
  • i nie pozostawia białych śladów;

Czy naturalne dezodoranty mogą podrażnić/uczulić?

Jak każdy kosmetyk! Każdy, nawet hipoalergiczny kosmetyk może podrażnić czy uczulić skórę. Dlatego też zawsze warto robić próbę uczuleniową. Ekologiczne dezodoranty w kremie często zawierają sodę oczyszczoną. Choć to świetny składnik antybakteryjny i neutralizujący zapachy, w przypadku mega wrażliwców może podrażnić skórę.

Podsumowanie

Dezodoranty naturalne w kremie to świetne kosmetyki z obiecującą przyszłością. Coraz więcej marek decyduje się na stworzenie takiego kosmetyku w swojej ofercie. To też pokazuje, że zainteresowanie tymi produktami rośnie.

Wiele osób decyduje się na zmianę kosmetyków do pielęgnacji na te naturalne.

A naturalny dezodorant w kremie możesz także zrobić sam!

Scroll to Top