Rumianek na atopowe zapalenie skóry

Zapalenie skóry atopowej

Atopowe zapalenie skóry to jedna z najczęściej występujących alergicznych chorób skóry, która rozpoczyna się zazwyczaj w okresie wczesnego dzieciństwa. Jest to schorzenie o podłożu genetycznym, które charakteryzuje uporczywe uczucie swędzenia oraz specyficzny, przewlekły i nawrotowy przebieg choroby, z przeplatającymi się okresami wyciszenia objawów oraz ich zaostrzeń.

U osób z atopowym zapaleniem skóry naskórek tworzy niekompletny płaszcz hydrolipidowy, a nieprawidłowy cement międzykomórkowy powoduje, że komórki naskórka nie przylegają do siebie we właściwy sobie sposób. Ich skóra jest więc jak sito, przez które w głąb przenikają alergeny i substancje drażniące, wywołujące reakcje zapalne oraz zmiany skórne.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

Genetyczne. Jeśli jedno z rodziców ma atopowe zapalenie skóry, prawdopodobieństwo, że choroba pojawi się u dziecka rośnie do 20-40%, gdy oboje rodzice mają atopowe zapalenie ryzyko jest większe i wynosi nawet do 60-80%.

Środowiskowe. Związki chemiczne obecne w skażonym spalinami powietrzu niekorzystnie wpływają na mechanizmy obronne organizmu człowieka, ułatwiając tym samym przenikanie alergenów. Wychowywanie w sterylnych warunkach utrudniają tym samym prawidłowy rozwój układu immunologicznego dziecka i narażają je na nadwrażliwość na alergeny w późniejszych etapach życia. Wysoka temperatura powietrza wpływa na nadmierne pocenie się, co może nasilać objawy AZS.

Psychogenne. Nasilone sygnały atopowego zapalenia skóry występują u pacjentów, którzy zmagają się z silnymi emocjami lub nie wiedzą, jak radzić sobie ze stresem.

Drażniące. W przypadku detergentów, konserwantów, rozpuszczalników, dymu tytoniowego czy mechanicznego podrażnienia naskórka wywołanego kontaktem z twardą wodą oraz szorstkimi, wełnianymi tkaninami (działanie czynników zewnętrznych) może dojść do osłabienia wrażliwej bariery ochronnej i pogłębienia objawów.

Alergeny pokarmowe przy AZS

Alergia pokarmowa na mleko, jaja, orzechy, ryby, skorupiaki dotyka około 4-10% dzieci i 2-4% osób dorosłych. Na wystąpienie alergii najbardziej narażone są dzieci do 2. roku życia, ponieważ w tym okresie układ immunologiczny przewodu pokarmowego dziecka jest jeszcze niedojrzały.

Do rozwoju atopowego zapalenia skóry przyczyniają się też: roztocza, alergeny obecne w sierści, wydzielinach i naskórku zwierząt domowych, alergeny pyłków roślin oraz alergeny pochodzenia grzybiczego i bakteryjnego.

Objawy AZS

Objawy atopowego zapalenia skóry są na tyle charakterystyczne, że nie sposób je przeoczyć.

Najpierw choremu dokucza jedynie potworne swędzenie. Dopiero później pojawiają się delikatne zaczerwienienia lub grudki, mocne przesuszenie naskórka, zaczerwienienie skóry.

Warto zauważyć, że świąd i suchość skóry atopowej nasilają się głównie w godzinach wieczornych i w nocy, co zaburza sen i obniża jakość życia chorego.

Atakuje małych dzieci, ale również wieku dorosłym.

Atopowe zapalenie skóry – leczenie

Leczenie atopowego zapalenia skóry to proces długotrwały i złożony, który wymaga nie tylko cierpliwości, ale także rozległej wiedzy na temat różnego rodzaju metod leczenia AZS. Niestety, szanse na pełne wyleczenie w przypadku osób, u których pierwsze sygnały choroby pojawiły się bardzo wcześnie, są niewielkie. Obecnie do dyspozycji mamy zarówno metody farmakologiczne leczenia AZS, jak i niefarmakologiczne, wśród których najważniejszą jest odpowiednia pielęgnacja.

W uśmierzeniu swędzenia pomaga użycie naturalnego kremu nawilżającego, które nawilża skórę, redukuje świąd, działa kojąco i przeciwzapalnie. Taki specjalistyczny produkt do AZS nie zawiera parabenów, konserwantów ani sztucznych substancji zapachowych i barwiących.

Należy pamiętać, że pot jest jednym z czynników zaostrzających przebieg AZS (zwany wypryskiem atopowym), należy jak najszybciej spłukać go. Prysznic powinien być naprawdę ekspresowy – wystarczy minuta, dwie pod bieżącą, niezbyt ciepłą wodą. Od razu po osuszeniu ciała w skórę trzeba wmasować preparaty, najlepiej krem bez barwników, który pomaga nawilżająco i będzie skuteczne na świąd skóry, zaczerwienienia, podrażnienie i przyniesie skórze ulgę.

Nie wolno również drapać naskórka, która to czynność ją uszkadza, w wyniku czego może dojść do zakażeń bakteryjnych i w efekcie stan zapalny jeszcze bardziej się pogłębi, a objawy nasilą.

Oprócz szeregu maści i leków na AZS warto walczyć z chorobą używając też odpowiednie zioła na atopowe zapalenie skóry. W leczeniu zmian skórnych można również sięgnąć po m.in. rumianek, aloes, propolis i liść laurowy.

Do jakiego lekarza się udać? Warto wiedzieć, że najlepiej do dermatologa. Atopowe zapalenie skóry stwierdza lekarz na podstawie wywiadu oraz obrazu klinicznego.

Diety też mają kluczowe znaczenie.

Rumianek – właściwości lecznicze zioła

To jedna z najczęściej wykorzystywanych w kosmetyce i lecznictwie roślin.

Zazwyczaj kojarzony jest głównie ze swoim działaniem łagodzącym, jednak posiada dużo więcej pożytecznych właściwości.

Działa przeciwzapalnie, zmiękczająco, rozjaśniająco, a także zwalcza wolne rodniki.

Stosowanie. Kąpiele w rumianku oraz przemywanie naskórka naparem zioła znacznie pomaga w leczeniu, zmniejsza zaczerwienienie i swędzenie skóry. Osobie chorej przyniesie też ulgę stosowanie balsamu, który zawiera jej ekstrakt, który również koi miejscowo. W niewielkich ilościach można go używać kilka-kilkanaście razy dziennie. Warto też często natłuszczać zmiany na skórze.

W przypadku AZS pomóc może również inne zioła: nagietek wspomagający odporność ludzkiego organizmu, którego działanie antybiotyczne przyrównuje się nawet do właściwości penicyliny.

Rumianek na AZS

Zioła pozwalają nam być bliżej natury, czuć się lepiej i zdrowo!

Rumianek to jeden z polecanych terapii walki z tą dolegliwością. Wykazuje łagodzące działaniu w przypadku takich chorób alergicznych.

Jednak przed dodaniem go do kąpieli lub stosowaniem naparów na AZS warto poradzić się lekarza: koszyczki rumianku mogą uczulać, dlatego u niektórych atopików zamiast pomóc, tylko nasilą problem.

Przeciwdziałanie stanom zapalnym działa nie tylko wtedy, kiedy stosujemy napar od środa, ale także wtedy, kiedy ma kontakt z naszą skórą. Specjalny napar ma działanie przeciwzapalne i łagodzące na skórę, przyspiesza również gojenie ran oraz pielęgnuje skórę.

Aby przygotować łagodzącą rumiankową kąpiel wystarczy suszony zioło wsypać do garnka i gotować około 15 minut nie doprowadzając do wrzenia. Tak przygotowany napar odcedzić i wlać do wanny lub stosować do przemywania naskórka. Wielu osobom roślina pomogła, swędzenie ustąpiło i problemy zdrowotne zniknęły.

Inne domowe sposoby w leczeniu atopowego zapalenia skóry

Naturalne ukojenie, czyli 5 domowych sposobów na AZS: Zapewnij odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. Dbaj o dietę bogatą w kwasy omega-3 i omega-6. Stosuj oleje roślinne na zmiany skórne. Jeśli kąpiel, to tylko letnia i z kilkoma łyżkami oleju. Kupuj bawełniane ubrania i unikaj detergentów do prania.

Żel z aloesu jest substancja pochodzącą z liści tej rośliny. Ludzie stosują ten żel od wieków do leczenia wielu dolegliwości. Jednym z powszechnych zastosowań jest łagodzenie objawów atopowego zapalenia skóry , ze względu na udowodnione właściwości: przeciwbakteryjne, dezynfekujące, wzmacniające i przyspieszające gojenie się ran. Działanie przeciwbakteryjne i dezynfekujące może zapobiegać infekcjom naskórka, które są bardziej prawdopodobne, gdy osoba ma suchą, popękaną skórę. Aloes nawilży skórę oraz złagodzi swędzenie.

Scroll to Top