Warzywa niskokaloryczne

Warzywa – co o nich wiemy

Warzywa to rośliny jadalne, stanowiące istotny komponent diety człowieka. Warzywa to wszystkie rośliny jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie, które w całości lub części zjadane są przez ludzi.

Cechują się wysoką zawartością błonnika, witamin (zwłaszcza witaminy A i C), zawierają składniki mineralne oraz sole mineralne. Wiele z nich poza właściwościami odżywczymi, wykazuje również właściwości lecznicze.

Zbyt mała ilość warzyw w diecie jest bardzo częstym powodem niedoborów, awitaminoz, a w związku z tym zaburzeń w funkcjonowaniu poszczególnych układów i organów.

Warzywa a jarzyny

Obecnie subtelna różnica między warzywami a jarzynami nie ma już praktycznego zastosowania. Pojęcia te traktuje się synonimicznie, choć odnoszą się do różnych rodzajów roślin jadalnych oraz sposobu ich przyrządzania. Słowo warzywo nawiązuje bowiem do czasownika warzyć i pierwotnie odnosiło się wyłącznie do tych roślin, które przed zjedzeniem należy poddać obróbce termicznej. Jarzynami nazywano z kolei warzywa wysiewane na wiosnę, które dawały plon jeszcze w tym samym roku i były jedzone na surowo, niepoddawane obróbce termicznej, czyli jare.

Niskokaloryczne przekąski – ograniczenie kalorii

Jednym z najtrudniejszych problemów podczas odchudzania jest ograniczenie kalorii.

Wiele niskokalorycznych produktów mogą wywoływać uczucie głodu i niedosytu, co znacznie zwiększa możliwość na przejadanie się lub podjadanie między kolejnym pożywieniem. Często zdarza nam się podjadać przed komputerem czy telewizorem.

To przyczynia się do spożywania nadprogramowych kalorii, których nie kontrolujemy. Powinniśmy zwrócić na to uwagę, ponieważ często właśnie te przekąski mogą być kalorycznie zbliżone nawet do solidnego obiadu.

To ważny krok do trzymania diety i nie przekraczania pożądanej ilości kalorii w ciągu dnia. Nie ma co się martwić, istnieje wiele zdrowych produktów, które są sycące i niskokaloryczne.

Warzywa to żywność o dużej objętości i niskiej kaloryczności.

Dlaczego podjadamy?

Powodów sięgania po najrozmaitsze przekąski pomiędzy posiłkami jest, wbrew pozorom, całkiem sporo.

Jednak jedną z najczęstszych przyczyn podjadania, o której nie dowiesz się dopóki nie wykonasz dodatkowych badań laboratoryjnych, jest insulinooporność oraz inne zachwiania gospodarki cukrowo-insulinowej, w tym hipoglikemia reaktywna. Jeśli komórki Twojego ciała stały się oporne na działanie insuliny – będziesz podjadać.

Co to są kalorie?

Kaloria (łac. calor „ciepło”) – historyczna jednostka ciepła, obecnie jest pozaukładową jednostką energii (skrót cal), ponieważ ciepło jest utożsamiane z energią.

Pomimo, że potocznie używa się terminu kaloria (cal), to tabele kaloryczne zawierają informacje o kilokaloriach (kcal). Jedna kilokaloria to jednostka równa 1000 kalorii. Produkty w tabelach kalorycznych podane są w 100 gramach lub 100 mililitrach.

Co to jest zapotrzebowanie kaloryczne?

Zapotrzebowanie kaloryczne określa Ilość kalorii, które muszą być dostarczone do organizmu, aby mógł on normalnie funkcjonować oraz by zachować prawidłową wagę ciała.

Od czego zależy kaloryczność produktów?

W praktyce posługujemy się wyznaczoną doświadczalnie kalorycznością białka, węglowodanów i tłuszczów. Znając ich zawartość w produkcie, obliczamy jego wartość energetyczną. Jeśli produkt zawiera dużo wody w stosunku do innych składników, kaloryczność maleje. Gdy zawiera dużo tłuszczu – rośnie.

Kaloryczność produktów jest jedną z ważniejszych cech żywności dla osób na diecie odchudzającej. Istotną odchudzania jest połączenie diety niskokalorycznej i treningu. Dieta niskokaloryczna dostarcza takiej liczby kalorii, która jest niższa od indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego.

Będąc w sklepie, warto zwrócić uwagę na to co kupujemy.

Odchudzasz się? Poznaj najmniej kaloryczne produkty

Warzywa niskokaloryczne – włącz je do swojej diety

Z reguły warzywa zawierają niewiele kalorii, a za to wysokiej zawartości: błonnika i cennych składników odżywczych i składników mineralnych. Do najmniej kalorycznych warzyw można zaliczyć takie warzywa o wysokiej zawartości wody. Są dobrym źródłem: witaminy A, witaminy E, K, PP, i B i mają również witaminę C – wszystkie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.

Dodatkowo warzywa dobrze wpływają na oczyszczanie organizmu.

Warzywa niskokaloryczne można przygotowywać w formie przekąski, a także dania obiadowe, to dobre niskokaloryczne jedzenie jeżeli chcesz schudnąć. Jedzenie dużej ilości warzyw jest bardzo zdrowe dla organizmy.

Najmniej kaloryczne warzywa

  • Sałata – 9 kcal 100 g

  • Ogórek – 11 kcal 100 g

Kilka słów o ogórku:

Ogórek jest warzywem tak pospolitym, że nie każdy sobie zdaje sprawę, że może mieć duży wpływ na zdrowie. Zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy i kukurbitacyny, które mają właściwości przeciwnowotworowe. Wspomaga także oczyszczanie organizmu z toksyn. Podobnie jak pomidory, ogórki mają dużo wody, dzięki czemu potrafią ugasić pragnienie. Ogórki to warzywa niskokaloryczne, dzięki czemu świetnie sprawdzi się jako element diety odchudzającej. Składniki na chłodnik z awokado i ogórków (to ogrom witamin i minerałów): ogórek świeży, awokado, jogurt grecki (o wysokiej zawartości białka), cytryna, curry, miód, melon, olej z pestek winogron, pieprz.

  • Kapusta pekińska – 11 kcal 100 g

  • Pomidor – 13 kcal 100 g

  • Szparagi – 13 kcal 100 g

  • Kalafior – 13 kcal 100 g

  • Sałata masłowa – 15 kcal 100g

  • Rabarbar – 15 kcal 100g

  • Szpinak – 15 kcal 100 g

  • Seler naciowy – 17 kcal 100g

  • Cukinia – 17 kcal 100g

  • Kalarepa – 19 kcal 100g

  • Marchew – 21 kcal 100g

  • Szparagi – 21 kcal 100g

  • Brokuły – 21 kcal 100g

  • Szpinak – 22 kcal 100g

  • Biała kapusta – 23 kcal 100g

  • Rzodkiewka – 25 kcal 100g

  • Bakłażan – 25 kcal na 100g

  • Cykoria – 26 kcal 100g

  • Cebula – 26 kcal 100g

  • Buraki – 27 kcal 100g

  • Brukselka – 29 kcal 100g

  • Fasola szparagowa – 37 kcal 100g

Kiszonki

Oprócz świeżych warzyw niskokaloryczne są również kiszonki, na przykład kiszone ogórki czy kapusta kiszona. Te produkty dostarczają niewielkiej ilości kalorii, a są bardzo zdrowe i dzięki obecności bakterii probiotycznych korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego ciała, mają również dużo witaminy C.

Ważne! Rośliny strączkowe to bardzo kaloryczne warzywa.

Najbardziej kaloryczne są fasole, które w 100 g mają aż 340 kcal! Będąc na diecie należy szczególnie się ich wystrzegać. Groch – niestety podobnie jest z grochem, który w 100 g ma ponad 200 kcal. Kukurydza – w 100 g kukurydzy jest 86 kcal.

Sposoby na podjadanie – niskokaloryczne produkty

Listę niskokalorycznych warzyw powinny poznać przede wszystkim osoby, które mają skłonności do podjadania pomiędzy posiłkami, co bardzo często przyczynia się do wzrostu wagi.

O ile znalezienie niskokalorycznych warzyw jest dość łatwe, warto znać również inne produkty, o których można powiedzieć, że dostarczają małej ilości kalorii. Niskokaloryczne są przede wszystkim produkty mleczne, które zawierają dużo białka, a mało tłuszczu.

O produktach niskokalorycznych fachowo mówi się, że mają „niską wartość energetyczną” . Takie określenie możecie spotkać na opakowaniach produktów spożywczych.

To podstawa większości diet odchudzających. Dają uczucie sytości, a jednocześnie unikamy nadmiaru kalorii. Warto wiedzieć, jakie produkty mają najmniej kalorii, a jakich artykułów spożywczych podczas odchudzania lepiej unikać.

W związku z tym, podczas diety odchudzającej lepiej unikać produkty zbożowe, jednak w każdej zbilansowanej diecie nie może ich zabraknąć. Poza tym produkty pełnoziarniste mają dużo błonnika, który ze względu na swoje właściwości reguluje przemianę materii i tym samym wspomaga proces odchudzania.

Warto zamieniać produkty przetworzone na świeże lub wzbogacić nasz jadłospis i menu o nie, wtedy stajemy się na pewno lżejsi, zdrowi i dostarczamy naszemu organizmowi naturalny cukier. A nasz organizm na pewno nam się pozytywnie odpłaci w postaci dobrego samopoczucia, ładnej cery, oczyszczonych jelit, sprawnego wypróżniania i wiele innych.

Scroll to Top