Niestrawność po potrawach wielkanocnych

Niestrawność jest problemem dotyczącym większości Polaków. Nasza kultura biesiadowania często odbija się na układzie trawiennym, który z trudem radzi sobie z nadmiarem spożytych przez nas pokarmów a szczególnie tych, które nie są lekkostrawne. Problem ten najczęściej pojawia się podczas świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. A że tuż za progiem czekają święta Wielkiej Nocy należy postawić pytanie jak poradzić sobie z niestrawnością po potrawach wielkanocnych?

Jak zapobiegać niestrawności?

Niestrawność pojawia się w wyniku przejedzenia, więc zgodnie z zasadą lepiej zapobiegać niż leczyć postarajmy się jej uniknąć. Jak?

 1. Nie przejadać się 

Najważniejsza zasada, która powinna towarzyszyć każdemu. Nie wszystko co jest na stole musi być przez nas spróbowane. Jeśli już koniecznie chcemy tak zrobić pamiętajmy o tym, aby porcje były degustacyjne i nie służyły najedzeniu się.

 1. Picie dużej ilości wody najlepiej z cytryną 

Ta zasada powinna towarzyszyć nam każdego dnia roku, woda dobrze wpływa na układ trawienny i reguluje nasze uczucie sytości.

 1. Picie naparów i herbatek wspomagających trawienie

W przypadku niestrawności najlepiej sprawdzi się mięta, rumianek, koper włoski i wszelkiego rodzaju mieszanki ziół wspomagające trawienie.

 1. Ruch

Pomiędzy posiłkami pomyślmy o ruchu – rodzinny spacer? Może krótka przebieżka rano tuż przed biesiadowaniem? Dobrze wpłynie też chwila zabawy z najmłodszymi lub inny ruch na świeżym powietrzu np. gra w badmintona.

Niestrawność – jak sobie z nią poradzić, gdy już się pojawi?

Nie udało się zapobiec niestrawności? Trzeba będzie z nią walczyć. Oto kilka sposobów na walkę z niestrawnością.

 1. Napary ziół lub ich zucie

Mięta, koper włoski, rumianek, kminek mieszanki ziół wspomagające trawienie – działają jeśli chodzi o zapobieganie niestrawności, jak i walki z nią.

 1. Leki wspinające trawienie

Jeśli niestrawność nie wydaje się możliwa do pokonania z wykorzystaniem niekonwencjonalnych metod. W aptekach znajdziemy wiele ziołowych i nie tylko, leków wspomagających trawienie https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/uklad-pokarmowy/niestrawnosc. Warto zaopatrzyć się w nie jeszcze przed świętami – lepiej, żeby były w naszej apteczce, kiedy już pojawi się problem. Nigdy nie wiemy, co będzie dobrze działać na nasz układ pokarmowy.

 1. Mieszanki ziół w postaci kropli lub mieszanki na bazie alkoholu

Kolejna rzecz, w którą warto zaopatrzyć nasza domową apteczkę przed świętowaniem – krople żołądkowe lub mieszanki ziołowe, które dobrze sprawdzają się w przypadku problemów żołądkowych i nie tylko. Tutaj najlepsza propozycja wydaje się popularny Jagermeister.

 1. Ocet winny

Łyżka octu winnego wymieszana w połowie szklanki wody może wspomóc nasz układ pokarmowy.

 1. Napar z imbiru 

Imbir zetrzeć na tarce – zrobić z niego pastę i zalać ciepłą wodą.

 1. Soda oczyszczona 

Soda neutralizuje działanie kwasów żołądkowych. Łyżkę proszku należy rozpuścić w szklance wody i wypić.

 1. Napoje typu cola

Cola sama w sobie jest niezdrowa, jednak bardzo dobrze wpływa na układ pokarmowy w przypadku niestrawności. Raz nie zaszkodzi a może i pomóc. Jeśli chcemy możemy połączyć mieszankę ziołowa na bazie alkoholu (ok. 50 ml) z colą. 

 1. Masaż brzucha

Masaż brzucha wspomaga ruchy układu pokarmowego. Internet jest pełen filmików jak go wykonać. Warto pamiętać, żeby masować brzuch w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Scroll to Top