Niestrawność jest problemem dotyczącym większości Polaków. Nasza kultura biesiadowania często odbija się na układzie trawiennym, który z trudem radzi sobie z nadmiarem spożytych przez nas pokarmów a szczególnie tych, które nie są lekkostrawne. Problem ten najczęściej pojawia się podczas świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. A że tuż za progiem czekają święta Wielkiej Nocy należy postawić pytanie jak poradzić sobie z niestrawnością po potrawach wielkanocnych?
Jak zapobiegać niestrawności?
Niestrawność pojawia się w wyniku przejedzenia, więc zgodnie z zasadą lepiej zapobiegać niż leczyć postarajmy się jej uniknąć. Jak?
- Nie przejadać się
Najważniejsza zasada, która powinna towarzyszyć każdemu. Nie wszystko co jest na stole musi być przez nas spróbowane. Jeśli już koniecznie chcemy tak zrobić pamiętajmy o tym, aby porcje były degustacyjne i nie służyły najedzeniu się.
- Picie dużej ilości wody najlepiej z cytryną
Ta zasada powinna towarzyszyć nam każdego dnia roku, woda dobrze wpływa na układ trawienny i reguluje nasze uczucie sytości.
- Picie naparów i herbatek wspomagających trawienie
W przypadku niestrawności najlepiej sprawdzi się mięta, rumianek, koper włoski i wszelkiego rodzaju mieszanki ziół wspomagające trawienie.
- Ruch
Pomiędzy posiłkami pomyślmy o ruchu – rodzinny spacer? Może krótka przebieżka rano tuż przed biesiadowaniem? Dobrze wpłynie też chwila zabawy z najmłodszymi lub inny ruch na świeżym powietrzu np. gra w badmintona.
Niestrawność – jak sobie z nią poradzić, gdy już się pojawi?
Nie udało się zapobiec niestrawności? Trzeba będzie z nią walczyć. Oto kilka sposobów na walkę z niestrawnością.
- Napary ziół lub ich zucie
Mięta, koper włoski, rumianek, kminek mieszanki ziół wspomagające trawienie – działają jeśli chodzi o zapobieganie niestrawności, jak i walki z nią.
- Leki wspinające trawienie
Jeśli niestrawność nie wydaje się możliwa do pokonania z wykorzystaniem niekonwencjonalnych metod. W aptekach znajdziemy wiele ziołowych i nie tylko, leków wspomagających trawienie https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/uklad-pokarmowy/niestrawnosc. Warto zaopatrzyć się w nie jeszcze przed świętami – lepiej, żeby były w naszej apteczce, kiedy już pojawi się problem. Nigdy nie wiemy, co będzie dobrze działać na nasz układ pokarmowy.
- Mieszanki ziół w postaci kropli lub mieszanki na bazie alkoholu
Kolejna rzecz, w którą warto zaopatrzyć nasza domową apteczkę przed świętowaniem – krople żołądkowe lub mieszanki ziołowe, które dobrze sprawdzają się w przypadku problemów żołądkowych i nie tylko. Tutaj najlepsza propozycja wydaje się popularny Jagermeister.
- Ocet winny
Łyżka octu winnego wymieszana w połowie szklanki wody może wspomóc nasz układ pokarmowy.
- Napar z imbiru
Imbir zetrzeć na tarce – zrobić z niego pastę i zalać ciepłą wodą.
- Soda oczyszczona
Soda neutralizuje działanie kwasów żołądkowych. Łyżkę proszku należy rozpuścić w szklance wody i wypić.
- Napoje typu cola
Cola sama w sobie jest niezdrowa, jednak bardzo dobrze wpływa na układ pokarmowy w przypadku niestrawności. Raz nie zaszkodzi a może i pomóc. Jeśli chcemy możemy połączyć mieszankę ziołowa na bazie alkoholu (ok. 50 ml) z colą.
- Masaż brzucha
Masaż brzucha wspomaga ruchy układu pokarmowego. Internet jest pełen filmików jak go wykonać. Warto pamiętać, żeby masować brzuch w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.