Zioła na opuchliznę

Opuchlizna – co o niej wiemy?

Opuchlizna (obrzęk) to nadmiar płynu w przestrzeni pozakomórkowej i w jamach ciała. Chociaż najczęściej dotyczy rąk, ramion, nóg, kostek, stóp, może też mieć wpływ na każdą część ciała.

Obrzęki są pierwszym sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego.

Istnieje wiele czynników, dla których organizm może doświadczać opuchlizny i zapalenia. Może to być wynikiem ciąży, stosowania niektórych leków lub choroby podstawowej. Obrzęk może być prekursorem choroby serca, choroby nerek i marskości wątroby czy niedoczynność tarczycy.

Siedzący tryb życia m.in.: siedząc długo przed telewizorem lub komputerem, prowadząc przez wiele godzin samochód lub przegrzewając się również obrzęk może pojawić się, wtedy w tkankach gromadzi się szybko nadmiar płynu.

Ich sprzymierzeńcem są także nieprzespane noce, picie wieczorem dużej ilości alkoholu. Obrzęki nóg są skutkiem przesiąkania wody, pochodzącej z krwi, do tkanek poprzez ścianę naczyniową.

Opuchlizna nóg sprzyja też obniżone stężenie białek w surowicy krwi, które towarzyszy chorobom nerek lub niedożywieniu oraz też przy odwodnieniu.

Opuchlizna nóg i dłoni czy opuchnięte kostki to przypadłość, która dotyczy wielu osób. Wiąże się ze znacznym dyskomfortem i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Istnieje wiele skutecznych i sprawdzonych sposobów na opuchliznę nóg i dłoni.

Istnieją lekarstwa, które likwidują obrzęk przez usunięcie nadmiaru płynów z tkanek ciała, ale są też naturalne środki, które mogą osiągnąć te same rezultaty. Można ograniczyć ilość soli spożywanej codziennie, lub użyć jednego z tych 4 środków w celu zmniejszenia stanu zapalnego prowadzącego do obrzęków.

Jak sprawdzić czy mamy opuchnięte nogi?

Dużego obrzęku stóp i nóg nie sposób nie zauważyć. By nie przegapić mniejszego, warto zrobić prosty test: należy palcem ucisnąć skórę na kości piszczelowej. Jeżeli powstały dołek będzie się utrzymywał przez kilka sekund, to znak, że noga jest obrzęknięta.

Jak leczyć opuchnięte nogi?

W sytuacji, gdy opuchlizna nóg jest wynikiem chorób, konieczne jest przyjmowanie leków i ciągła profilaktyka. Wtedy problemy te przestaną być tak dokuczliwe. W sytuacji gdy wynikają z innych problemów, warto pić duże ilości wody, unikać spożywania alkoholu i dużych ilości soli. Aby zapobiegać problemom, warto unikać zakładania niewygodnych butów i ubrań, a także spożywać duże ilości witaminy B6.

Warto wiedzieć, że z opuchniętymi nogami mogą borykać się kobiety w ciąży, a także osoby z nadwagą i otyłe. Wynika to z ogromnego obciążenia kończyn. W przypadku osób, które borykają się z nadprogramowymi kilogramami, warto zrzucić trochę wagi. Kobietom w błogosławionym stanie ulgę może przynieść odpoczynek z nogami uniesionymi w górę np. na poduszce.

Zioła na złagodzenie obrzęków

Wiele osób zastanawia się co na opuchliznę nóg. Warto postawić na zioła.

Opisane poniżej zioła zawierają właściwości odpowiedniego przepływu krwi, który zmniejsza zapalenie, posiadają właściwości diuretyczne i uwalniają płyny zatrzymywane przez tkanki ciała, czyli jak leki o działaniu moczopędnym i odwadniającym.

Oto kilka ziół na objawy, warto je pamiętać:

Herbata z pietruszki

To zioło jest potężnym skarbem, który może być stosowana w leczeniu wielu chorób. Warto mieć ją w każdej diecie.

Wraz z obrzękiem, jest skuteczny również w leczeniu chorób nerek i pęcherza, a także przewlekłego nieświeżego oddechu. Pietruszka jest silnym diuretykiem, który zapobiega zatrzymywaniu wody i reguluje prawidłowy przepływ krwi, zapobiegając stanom zapalnym.

Napar z pietruszki działa przeciwobrzękowo i ściągająco. Pij raz dziennie dla ogólnego zdrowia też, działa na różne dolegliwości.

Mniszek lekarski

Najpotężniejszymi częściami mniszka lekarskiego są korzenie i liście. Mogą one pomóc zwalczać obrzęk przez ich właściwości moczopędne. Wypłukuje nadmiar płynów z organizmu i nie pozwala na dalsze się ich gromadzenie. Jest szczególnie skuteczny w zmniejszeniu obrzęku stóp.

Kasztanowiec zwyczajny

Dolegliwości związane z puchnięciem stóp i nóg można też łagodzić preparatami zawierającymi wyciąg z kasztanowca, który podwyższa elastyczność naczyń krwionośnych, zwiększa szybkość krążenia i przepływu krwi żylne, oraz arniki, która wzmacnia i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, działa przeciwzakrzepowo oraz poprawia krążenie krwi (wyciąg z kasztanowca jako składnik kremów i żeli na kruche naczynia krwionośne zapobiega zastojom żylnym i obrzękom).

Miłorząb dwuklapowy

Miłorząb ma zdolność do polepszania dobrego przepływu krwi przez rozszerzanie naczyń krwionośnych. Prowadzi to do zrównoważonego obiegu, który może pomóc złagodzić obrzęk.

Żurawina

Żurawina ma bardzo silne właściwości moczopędne, które mogą pomóc osobom cierpiącym z powodu obrzęku. Minerały znajdujące się w żurawinie przyczyniają się do równowagi poziomu płynu w organizmie, co zmniejsza możliwość wystąpienia obrzęku.

Już same zioła (herbaty) z dowolnego naparu raz dziennie pite pozwolą na zmniejszenie obrzęków. Napary można przygotowywać suszonych lub świeżych ziół. Pozwalają one również na odpowiednie nawodnienie organizmu oraz wpływają pozytywnie na zdrowie i wyeliminowanie wody w organizmie.

Inne domowe sposoby na obrzęki

W pierwszej kolejności możesz stosować zimne okłady.

Warto wiedzieć również, że dolegliwości jak stan zapalny można okładać liśćmi z kapusty. Najlepiej jest roztłuc je łyżką lub młotkiem, jednak bardzo delikatnie, aby nie dopuścić do ich uszkodzenia. Warto również schłodzić liście w lodówce, a następnie przyłożyć je w miejscu obrzęku. Taki zabieg szybko zmniejsza opuchliznę.

Idealnym sposobem na zdrowie i nie zatrzymywanie wody jest też ruch (należy jak najwięcej spacerować i wykonywać proste ćwiczenia, aby pompa mięśniowa mogła odprowadzić krew z nóg w kierunku serca).

Warto zrezygnować z ciasnych skarpet, które utrudniają swobodny odpływ krwi, ograniczyć spożycie soli, która zatrzymuje wodę i powoduje nadmiar wody, oraz siedzieć z nogami wspartymi o podwyższenie, takie nogi proszą się o chwilę odpoczynku.

Maści, żele i leki na opuchliznę nóg i dłoni

W aptekach znajdziemy wiele produktów na obrzęki nóg i dłoni, urazy, drętwienie, które przyniosą wyraźną ulgę i pozwolą pozbyć się ich. Preparaty z apteki dostępne bez recepty w formie maści i żelów mogą skutecznie łagodzić ból, niwelować obrzęki i przynosić ulgę zmęczonym nogom i dłoniom, większość z nich ma właściwości przeciwzapalne.

Pamiętaj, w przypadku złożonych problemów, niezbędna będzie pomoc lekarza.

Scroll to Top