Opuchnięte oczy – przyczyny
Długotrwałe czytanie, nadwyrężanie wzroku podczas długiej jazdy samochodem, czy praca przy komputerze (najczęściej powoduje to przekrwienia oczu), a nawet zła dieta sprawiają, że coraz więcej osób uskarża się na ból oczu, zaczerwienienie, niewyraźne widzenie i pojawia się też opuchlizna.
Częstą przyczyną są również podrażnienia wywołane substancjami chemicznymi lub czynnikami fizycznymi: ostrym światłem czy ciałem obcym (piach, kurz), a także alergiami.
To wszystko może doprowadzić do pojawienia się opuchlizny w okolicach oczu.
Jak sobie pomóc?
Okłady na oczy – świetny sposób na opuchnięte oczy i opuchnięte powieki
Zmęczonym oczom i pogarszającemu się wzrokowi możemy zapobiegać. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie zioła, do przygotowania odpowiednich naparów, a do diety wprowadzić pokarmy bogate w antyoksydanty i luteinę (najwięcej luteiny znajdziemy w warzywach o zielonej barwie: szpinaku, kapuście, brukselce, natce pietruszki).
Przy stosowaniu kompresów na oczy, należy zwrócić szczególną uwagę na ich czystość. Oczu nie należy płukać naparami, aby nie dostały się do nich małe fragmenty liści, które mogą wywołać stan zapalny.
Okłady z ziół np. z szałwii to świetny sposób, który możesz wypróbować w domu na opuchnięte oczy i opuchnięte powieki. Wystarczy zaparzyć zioła w torebkach, potem schłodzić je w lodówce i nałożyć je na powieki. 15 minut relaksu z takimi kompresami pomoże obkurczyć miejsca, które są spuchnięte – pod oczami i na powiekach.
Inne domowe sposoby na opuchnięte powieki i obrzęki
-
Masaż kostkami lodu
Dobrym sposobem na opuchnięte powieki są zimne okłady – przydają się kostki lodu umieszczone w woreczku, zmniejsza obrzęk i działa łagodząco.
-
Okłady na oczy z ogórka
Schłodź ogórka w lodówce i odetnij dwa cienkie plastry, a następnie nałóż po jednym na zamknięte, spuchnięte oko. Domowe sposoby tego typu znały już nasze prababcie, warto czerpać z ich mądrości i wiedzy.
-
Domową maseczka
Startego na drobnej tarce ogórka oraz ziemniaka schłodź w lodówce, odsącz wodę i nałóż maskę na zamknięte oczy. Po 15 minutach zmyj papkę i nałóż krem lub serum pod oczy.
-
Nawadniaj organizm – wody, herbaty czy zioła
-
Odpowiednia ilość snu jest kluczowa,
-
Postaw na zdrowy styl życia,
-
lub stosowanie kosmetyków do pielęgnacji okolic oczu
Pielęgnacja cienkiego naskórka wokół oczu jest bardzo ważna – jeśli będzie systematyczna, opóźni się proces starzenia, a zmarszczki nie pojawią się tak szybko. Pamiętaj, by wybrać odpowiedni kosmetyk.
Kto powinien wypróbować domowe sposoby na opuchnięte powieki? Nawet jeśli opuchnięte oczy nie są Twoim głównym problemem, możesz skorzystać z moich domowych sposobów, by poprawić jędrność skóry w tych okolicach i zlikwidować cienie pod oczami lub obrzęki.
Najczęściej stosowane zioła na dobry wzrok.
Świetlik lekarski
Ma właściwości ściągające i zapobiegające powstawaniu stanów zapalnych, ponadto łagodzi podrażnienia i pomaga zmniejszyć obrzęk.
Rumianek pospolity
Zastosowanie łagodzi i działa przeciwzapalnie, jest wskazany do zmęczonych oczu, poza tym jest stosowany w leczeniu zapalenia spojówek. Łyżkę mieszanki zalewamy szklanka wrzątku, zaparzamy pod przykryciem i odstawiamy na 30 minut. Gdy napar wystygnie, odcedzamy i wykorzystujemy go do przemywania oczu.
Nagietek lekarski
Sprawdza się przy podrażnieniach gałek ocznych i łzawieniu, ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze,
Szałwia lekarska
Idealna na zmęczone, podrażnione i zaczerwienione oczy, ze względu na swoje bakteriobójcze właściwości.
Co skrywa szałwia ?
Liście i cała naziemna część rośliny kryją w sobie przede wszystkim bogaty w wiele składników olejek eteryczny. Znajdują się w nich także: garbniki − neutralizują wolne rodniki i wykazują działanie przeciwbakteryjne, karnozol − hamuje rozwój stanu zapalnego, witaminy B1, P i C. Również znajduję się w szałwii karoten − naturalny antyoksydant, będący prowitaminą dla witaminy A, flawonoidy − związki, które posiadają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, żywice, kwasy organiczne, mikroelementy.
Szałwia – cenne właściwości
Dzięki znajdującym się w tej roślinie substancjom aktywnym szałwia ma działanie: ściągające i przeciwzapalne, antyseptyczne (odkażające), rozkurczowe, żółciopędne, przeciwcukrzycowe, moczopędne, uspokajające, przeciwpotne.
Szałwia − nie tylko do picia?
Picie naparu, a także nalewki z suszonych liści szałwii, jest wskazane na: usprawnienia pracy układu pokarmowego, wzmocnienia i regulacji czynności wątroby, zmniejszenia potliwości, obniżenia poziomu cukru we krwi w początkowym stadium cukrzycy i stanie przedcukrzycowym, zmniejszenia laktacji po zaprzestaniu karmienia piersią oraz regulacji zaburzeń miesiączkowania.
Napar z szałwii można nie tylko pić, ale również stosować zewnętrznie w formie płukanek bądź okładów i kompresów na skórę. Płatki kosmetyczne nasączamy naparem i przykładamy w opuchnięte miejsca. Dzięki tym składnikom napar z szałwii spowoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, zwiększy napięcie i elastyczność skóry, zmniejszy stan zapalny, a także zredukuje opuchliznę.
Nasączone naparem z szałwii kompresy i okłady na oczy i pomagają na:
Pomagają np. przy zapaleniu spojówek.
Jak robić okłady i kompresy? Można wtedy 2 saszetki szałwii włożyć do szklanki, zalać wrzątkiem i trzymać pod przykryciem do osiągnięcia temperatury pokojowej. Następnie saszetki wyjąć, lekko wycisnąć i, położywszy się na plecach, położyć je na oczy na 20 minut.
Część naparu uzyskanego podczas parzenia saszetek można użyć do płukania ust, resztę wypić. Napary z ziół możesz także zamrozić, a uzyskanymi kostkami „lodu” wykonać masaż.
Babka lancetowata – jest także źródłem glikozydu aukubina, stosowana do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek, działa przeciwzapalnie na błony śluzowe, uszczelnia naczynia włosowate.
Dlatego okład czy kompres mogą mieć nie tylko działanie odprężające, pozwalają się nam zrelaksować czy nawilżyć skórę wokół oczu. Niektóre z nich mają także właściwości pozwalające na wyleczenie infekcji lub wyeliminowanie nieprzyjemnego uczucia pieczenia i przynieść ulgę.
Podsumowanie
Obrzęk powiek może być objawem alergii lub też wskazywać na poważne choroby. Zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem. Warto wybrać się od razu jak tylko poczujecie że coś nie tak jest z oczami. Warto dbać o nasze zdrowie!