Polacy kochają miody, a jednym z bardziej cenionych jest właśnie miód lipowy. Jego charakterystyczny smak, kolor i właściwości znane są Słowianom od wieków. Ty również możesz je docenić i przekonać się o jego jakości.
- Jak powstaje miód lipowy?
- Kiedy korzystać z miodu lipowego?
- Co można zwalczać miodem lipowym?
Warto pamiętać, że miód składa się zwłaszcza z węglowodanów. To jednak nie przeszkadza w tym, by jednocześnie miał wiele cennych właściwości.
Jak powstaje miód lipowy?
Zacznijmy od zadania, które wykonują pszczoły miodne. Na początku zbierają one nektar kwiatów lipy i magazynują go w ulu w woskowych plastrach. Aby miód lipowy powstał, nektar zostaje poddany fermentacji i redukcji wody pod wpływem pszczelej śliny. Zawarte w niej enzymy sprawiają, że z czasem zamiast drobnego i niewielkiego pyłku, na ściankach plastrów woskowych pojawiają się charakterystyczne drobinki miodu lipowego. Oczywiście oprócz naturalnych procesów produkcyjnych realizowanych przez pszczoły miodne, resztę prac wykonuje pszczelarz. Chodzi o zbieranie plastrów, odwirowanie i magazynowanie w słoikach.
Kiedy korzystać z miodu lipowego?
Oprócz świetnego smaku miód lipowy ma też wiele właściwości prozdrowotnych. Do najważniejszych z nich można zaliczyć cechy:
- przeciwbakteryjne;
- wykrztuśne;
- przeciwgorączkowe;
- napotne;
- rozluźniające;
- uspokajające.
Miód lipowy charakteryzuje się możliwością redukowania ciśnienia tętniczego krwi i skutecznie uspokaja w stresujących sytuacjach. Warto z niego korzystać nie tylko w sytuacjach obniżonej odporności czy powstawania infekcji. Spożywanie miodu lipowego zalecane jest także sportowcom i osobom aktywnym, które szukają łatwo przyswajalnych węglowodanów.
Co można zwalczać miodem lipowym?
Regularne spożywanie miodu lipowego w umiarkowanych ilościach sprzyja zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Można go również stosować w wyjątkowych momentach, gdy konieczna jest walka z pewnymi stanami organizmu. Oprócz tego, że to miód pyszny, pomaga zwalczać:
- kaszel i katar;
- ból gardła;
- problemy trawienne;
- dezynfekowanie ran i oparzeń;
- infekcje bakteryjne.
Składniki miodu lipowego sprzyjają regeneracji organizmu po intensywnym wysiłku, ale też w sytuacjach wycieńczenia. Rekonwalescenci chętnie sięgają po ten słodki produkt, by szybciej wrócić do zdrowia i skuteczniej przejść rehabilitację.
Nie dziwi więc, że ten naturalny miód tak często wybierany jest przez osoby świadome jego właściwości. Skorzystaj z pewnego źródła, by wybrać prawdziwy miód i cieszyć się jego smakiem i właściwościami prozdrowotnymi.