Pierwsza wizyta u dietetyka to bardzo ważny krok w procesie zmian dotychczasowych nawyków żywieniowych. Jest to dla pacjenta swego rodzaju szansa na poznanie i omówienie swoich celów z profesjonalistą z zakresu żywności i żywienia człowieka, który może pomóc w ich osiągnięciu. Konsultacje dietetyczne, pomimo swojej popularności, wciąż wywołują w pacjentach mieszane uczucia. Zazwyczaj pierwszej wizycie w gabinecie dietetycznym towarzyszy strach, niepewność i stres spowodowany brakiem wiedzy o tym, co może wydarzyć się podczas wizyty. Dlatego też, przed skorzystaniem z usług dietetyka, warto dowiedzieć się jak wygląda przebieg konsultacji dietetycznej oraz jak się do niej przygotować.
Przebieg pierwszej wizyty w gabinecie dietetycznym
Pierwsza wizyta u dietetyka zazwyczaj obejmuje kwestionariusz przyjęcia i badania fizykalne. Po wypełnieniu kwestionariusza przyjmowania, dietetyk dokładnie zapozna się z zapisanymi przez pacjenta informacjami, a następnie przeprowadzi wywiad z pacjentem, podczas którego uzyska dodatkowe dane na temat trybu życia pacjenta, które mogą być istotne w celu właściwego zrozumienia co dzieje się z pacjentem. Ważne jest, aby pacjent był szczery na temat swojej historii medycznej i przyjmowanych leków, ponieważ tylko wtedy dietetyk będzie mógł postawić odpowiednią diagnozę oraz pomóc w osiągnięciu założonych przez pacjenta celów. Konsultacje dietetyczne najczęściej trwają około godziny. Jest to wystarczająca ilość czasu na przeprowadzenie wywiadu z pacjentem w spokojnej atmosferze oraz postawienie wstępnych diagnoz. Każdy dobry dietetyk wie, jak ważne jest zdobycie zaufania pacjenta, dlatego też już podczas pierwszej wizyty przekaże on cenne rady i wskazówki, dzięki którym wprowadzenie zmian w dotychczasowym trybie życia, będzie zdecydowanie łatwiejsze.
Jak przygotować się do wizyty w gabinecie dietetycznym?
Wiele osób zastanawia się również czy do pierwszej wizyty w gabinecie dietetycznym, należy się specjalnie przygotować. Oczywiście, należy pamiętać, że wizyta u dietetyka nie różni się za bardzo od wizyty u lekarza specjalisty czy lekarza pierwszego kontaktu. Dlatego przed pojawieniem się w gabinecie dietetycznym, warto poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Choć pierwsza wizyta u dietetyka opiera się przede wszystkim na rozmowie z pacjentem, dzięki której można poznać jego dotychczasowe nawyki żywieniowe oraz tryb życia, pacjent powinien dokładnie przemyśleć co chce przekazać dietetykowi. Warto więc przygotować listę produktów, które zostały spożyte w ciągu ostatnich trzech dni. Dietetyk najczęściej prosi o opisanie zarówno posiłków spożywanych w dni robocze, jak i w weekendy, ponieważ zazwyczaj podczas dni wolnych od pracy, mamy inne nawyki żywieniowe. Pamiętaj, aby na liście znalazły się również produkty płynne, ponieważ one również mają wpływ na Twój organizm. Oprócz tego na wizytę zabierz spokojną i otwartą na zmiany głowę, ponieważ jest to niezbędne w całym procesie.