Chcesz schudnąć, ale nie lubisz liczyć kalorii? Zobacz, jaki sport wykonywać, aby zrzucić zbędne kilogramy!

Nawet najlepsza dieta nie da efektów, jeżeli zaniedba się aktywność fizyczną. Co więcej, szybciej można wyrzeźbić swoją sylwetkę poprzez ruch niż restrykcyjne programy odchudzające. Dlatego szkoda czasu i nerwów na liczenie kalorii, skoro odpowiednio dobrany rodzaj sportu pozwoli zrzucić zbędne kilogramy. 

Nordic walking, a może bieganie?

Tak naprawdę każda aktywność fizyczna daje jakieś efekty. Oczywiście jej intensywność też ma znaczenie. Natomiast warto zachować zdrowy rozsądek. Jogging przy dużej nadwadze albo kiepskiej kondycji może się okazać na początek zbyt forsowny. Lepiej nie narażać się na kontuzję czy też tak duże przemęczenie organizmu, które całkowicie zniechęca do kontynuacji ćwiczeń. Dynamiczny marsz z kijkami to również doskonała propozycja, ponieważ wzmacniają się mięśnie, rośnie wytrzymałość, a jednocześnie spalają kalorie. Potem zdecydowanie łatwiej rozpocząć trening biegowy. 

Ciekawym rozwiązaniem okazują się interwały. Przeplatanie sprintu z lekkim truchtem doskonale podkręca metabolizm, ale osobom ze słabą kondycją ciężko przeprowadzić tego typu trening. Dlatego to dobra opcja dla zaawansowanych. 

Warto podkreślić, że do biegu nie potrzeba wiele. Wystarczy wygodne ubranie, które zapewnia komfort termiczny. Konieczne są także wysokiej jakości buty do biegania – z mocną amortyzacją, aby odciążyć kręgosłup i stawy. Z kolei do szybkiego marszu przydają się jeszcze specjalne kijki. 

Inne pomysły na zrzucenie zbędnych kilogramów

Schudnąć można także dzięki jeździe na rowerze. Jednak nie dotyczy wolnej, rekreacyjnej jazdy na krótkim odcinku. Najlepiej codziennie wsiadać na rower i starać się narzucić sobie nieco szybsze tempo. Znaczenie ma również czas, i w tym wypadku zaleca się co najmniej 40-minutowy trening. Jeżeli ktoś nie lubi jeździć w mrozie, deszczu lub prażącym słońcu, to zawsze można zdecydować się na rower stacjonarny. Dobre efekty daje również jazda na rolkach (lub wrotkach). 

Na tym nie koniec, ponieważ pięknie wysmuklają sylwetkę intensywne ćwiczenia w wodzie. Pływanie to wręcz idealny sport dla osób z bardzo dużą nadwagą – nie dochodzi do przeciążenia stawów, co bywa problemem w innych rodzajach aktywności fizycznej. Jednak pływanie nie jest też proste i wymaga naprawdę dużej wytrzymałości. Rzadko się zdarza, aby ktoś był w stanie pokonywać kolejne metry w wodzie przez około godzinę. Warto dodać, że i w tym wypadku najlepsze efekty osiąga się poprzez pływanie interwałowe. A dla kiepskich pływaków jest jeszcze inna propozycja, czyli aqua aerobik. Intensywna gimnastyka w wodzie daje szybkie efekty ze względu na silny opór wody działający na ciało. 

Jaki sport wybrać?

Wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Jeżeli ktoś lubi biegać, to powinien wyciągnąć z szafy odpowiednie buty do biegania i ruszyć w trasę. Ci, którzy preferują ćwiczenia na siłowni, również mogą pozbyć się nadmiernie rozwiniętej tkanki tłuszczowej. Ważne, aby rodzaj sportu dobrać do swoich preferencji – i pamiętać, że kluczem do zrzucenia kilogramów jest systematyczna aktywność fizyczna.

Scroll to Top